Kuvvet serisi toplanabilme metotları için bazı Tauber tipi teoremler
Some Tauberian theorems for power series methods of summability
- Tez No: 639205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL BELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez kuvvet serisi toplanabilme metodu ile ilgili Tauber tipi teoremleri inceleyen bir derleme çalışmasıdır. Giriş bölümü olan ilk bölümde tezin içerdiği çalışmalara ve tezin amacına yer verilmiştir. İkinci bölümde teze ait temel gösterimler, tanımlar ve sonuçlar sunulmuştur. Tezin ana bölümü olan üçüncü bölüm iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda Jp kuvvet serisi metodu ile ilgili Tauber tipi teoremler incelenmiştir. Bu teoremler Jp toplanabilme metodunun alışılmış anlamdaki yakınsaklığı ve ayrıca ağırlıklı ortalama metoduna göre toplanabilmeyi gerektirdiği koşulları içermektedir. İkinci kısmında ise benzer ilişki çift dizilerle elde edilmiş kuvvet serisi metodu için incelenmiştir. Tezin son bölümünde ise tüm çalışmaya ait sonuçlar ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This work is a compilation thesis which studies basic Tauberian theorems for power series method of summability. In the first chapter, which is an introduction part, the studies in the thesis and the purpose of the thesis are included. In the second chapter, basic notations, definitions and results of the thesis are presented. The third chapter is main chapter of the thesis and it is divided into two sections. In the first section, Tauberian theorems for Jp power series summability method are examined. These theorems include conditions that allow convergence and summability by weighted mean method are implied by Jp summability method. In the second section, similar relations are established for power series method derived for double sequences. In the final chapter some conclusions and recommendations of the thesis are presented.