112 il ambulans başhekimliği servisinde çalışan personellerin afet ve acil durumlara hazırlık düzeylerinin belirlenmesi: Burdur ili örneği
The determination of preparedness levels of the staff working at 112 provincial ambulance chief physician for disaster and emergency situations: The sample of the city Burdur
- Tez No: 639211
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Çalışmanın amacı Burdur ili 112 ambulans servisinde çalışan personellerin afet ve acil durumlara hazırlık seviyesinin belirlenmesidir. Çalışmamızda KARABIYIK tarafından 2010 yılında yapmış olduğu yüksek lisans tezinde geliştirdiği ölçek kullanılmıştır. Çalışmamız on bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde afet ve acil durum kavramları üzerinde durulmuş ve aralarındaki farklılıklar örneklerle ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise afet yönetimi ve evreleri üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde Türkiye ve dünya üzerinde bazı ülkelerin afet yönetim sistemleri incelenmiştir. Beşinci bölümde Türkiye afet yönetim sisteminde 112 ambulans servisinin yeri ve önemi incelenmiştir. Altıncı bölümde Burdur ilinin afetselliği ve 112 il ambulans başhekimliğinin özelikleri incelenmiştir. Yedinci bölümde araştırmamızın gereç ve yöntemi belirtilmiştir. Çalışmamızın evrenini 112 il ambulans servisinde çalışan 392 kişiden, çalışmamıza katılmayı kabul eden 260 kişi oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the level of preparedness of the personnel working in 112 ambulance service in Burdur province for disaster and emergency situations. In our study, the scale developed by KARABIYIK in his master's thesis in 2010 was used. Our study consists of ten chapters. In the first two sections, the concepts of disaster and emergency were emphasized and the differences between them were discussed with examples. In the third section, disaster management and its phases are emphasized. The fourth chapter in Turkey and disaster management systems of some countries around the world have been examined. 112 ambulance service to the importance of disaster management system in Turkey was examined in the fifth chapter. In the sixth chapter, the disastership of Burdur province and the characteristics of 112 provincial ambulance chief physicians were examined. In the seventh section, the materials and method of the research are specified. The population of the study consisted of 392 people working in 112 provincial ambulance service, 260 people who agreed to participate in our study.