Türkiye'de e-ticareti belirleyen faktörler
Drivers of e-commerce in Turkey
- Tez No: 639227
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA NUR KARAMAN KABADURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Artan internet kullanımı ve internet erişim kalitesiyle beraber günümüzde internetin sağladığı kolaylıklar artmakta ve hayatımıza yeni kavramlar kazandırmaktadır. Hayatımıza yeni giren bu kavramlardan biri de geleneksel ticareti farklı bir boyuta taşıyıp, ticaret yapmayı daha kolay, daha hızlı ve daha verimli bir hale getiren elektronik ticarettir. İnternet erişimi oranlarının, internet sitesi sayısının artması ve bu internet sitelerinin gün geçtikçe daha kolay kullanılabilir hale gelmeleriyle birlikte insanlar elektronik ticarete daha çok adapte olmuşlardır. Elektronik ticaret hacminin artmasının ülkelerin sosyoekonomik ve idari yapılarına etkileri olması nedeni ile politikayapıcılar da e-ticareti destekleyen yenilik yatırımlarına ve yasal düzenlemelere önem vermektedir. Bu çalışmada elektronik ticaret konusu incelenmiş ve Türkiye'de elektronik ticareti belirleyen faktörler analiz edilmiştir. Dünyada ve Türkiye'de elektronik ticaretin başlangıç ve gelişim süreçlerinden bahsedilmiş ve e-ticaret ile ilgili veriler tablo ve grafikler halinde sunulmuştur. Dünya Bankası'nın yapmakta olduğu Türkiye Bölgesel Gelişim Anketi'nden derlenen firma düzeyinde veri seti kullanılarak Türkiye'de elektronik ticareti etkileyen faktörlerin logit analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda firma büyüklüğü, ihracatçı olma statüsü, internet sitesine sahip olma ve yenilikçi olma değişkenleri elektronik ticareti en çok etkileyen faktörler olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
With the increasing internet usage and internet access quality, the facilities provided by the internet are increasing nowadays and adding new concepts to our lives. One of these new concepts in our lives is e-commerce which takes traditional commerce to a different dimension and makes it easier, faster and more efficient to trade. With the increasing internet access rates and the number of websites which become easier to use day by day, people have become more adapted to using e-commerce. As the increasing volume of e-commerce affects the socioeconomic and administrative structures of countries, policymakers have increased their support for innovation investments and enabling regulations in e-commerce. In this thesis, the issue of e-commerce is examined and the factors affecting e-commerce in Turkey are analyzed. The development of e-commerce in the world and Turkey are discussed by the use of e-commerce statistics. By using a firm-level data set from the World Bank's 2015 Turkey Regional Enterprise Survey, the factors affecting e-commerce in Turkey are empirically analyzed by a logit model. As a result of this analysis, firm size, export status, existence of a company website, and innovativeness variables are found to be the most important drivers of e-commerce in Turkey.