Tarım ürünlerinin e-ticaretinde performansa etki eden faktörlerin konjoint analizi temelinde incelenmesi
An analysis of factors affecting performance in e-commerce of agricultural products based on conjoint analysis
  1. Tez No: 973464
  2. Yazar: YEŞİM TUBA ÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESEN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
Özet
Hızla gelişen teknolojinin etkisiyle ortaya çıkan ve getirdiği yenilikler sayesinde ticaret yapma şeklinde köklü değişiklikler meydana getiren e-ticaret, her sektörde olduğu gibi tarım sektöründe de günden güne etkisini artırmaktadır. Tarım ürünlerinin e-ticaret ortamında pazarlanması, hem tüketiciler hem de üreticiler açısından sunduğu imkân ve kolaylıklarla önemli avantajlar sağlamaktadır. E-ticaretin gelişimine paralel olarak, tarım ürünlerinin e-ticaret ortamında pazarlanmasının sunduğu fırsatlar, son yıllarda bu konunun öneminin daha iyi anlaşılmasına ve araştırmacıların ilgisinin artmasına neden olmuştur. Tarım ürünlerinin pazarlanmasında giderek önemi artan e-ticaretin gelişimine paralel olarak, performansa etki eden faktörlerin belirlenmesi ise işletmelerle birlikte tarım ürünleri üreten çiftçilerin de hedeflerine ulaşabilmeleri açısından oldukça önemli bir role sahiptir. Bununla birlikte performans her ne kadar işletmelerin sürekliliği açısından üzerinde önemle durulan ve değerlendirilen bir metrik olsa da, elde edilen sonucun olumlu olması önemli ölçüde pazarın tercih düzeyine de bağlı olacaktır. Bu problemden hareketle araştırmanın amacı; Türkiye'nin patates üretim ve ekim alanlarında ilk sırada yer alan Niğde ili özelinde, çiftçilerin e-ticaret ortamını kullanmaları durumunda performanslarına etki eden faktörlerin, çiftçi ve tüketici perspektifinden konjoint analizi temelinde belirlenmesidir. Performansa etki eden faktörlerin belirlenmesinde çiftçi perspektifinden“satış fiyatı, satış maliyeti ve depoda bekleme süresi”faktörleri kullanılarak patates tarım ürününün e-ticaret ortamında, perakendeci aracılığıyla ve doğrudan satış yöntemiyle pazarlanması durumundaki tercihleri konjoint analizi aracılığıyla araştırılmıştır. Benzer şekilde tüketici perspektifinden“fiyat, ürün kalitesi, erişim kolaylığı, satın alma durumu ve ürünle ilgili bilgiye erişebilme”faktörleri ile de patates tarım ürününün e-ticaret ortamından, perakendeciden ve çiftçiden satış kanallarından satın alınması durumundaki tercihleri konjoint analizi ile araştırılmıştır. Türkiye'nin farklı şehirlerinde yaşayan 400 tüketici ve Niğde ilinde faaliyet gösteren 264 patates üreticisi çiftçiden elde edilen veriler, SPSS 26.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çiftçilerin patates satışında tüccar veya aracılar üzerinden gerçekleştirdikleri satışlar göreli olarak öne çıkmakta, tercihlerini belirleyen en önemli faktörlerin ise satış fiyatı ve satış maliyeti olduğu görülmektedir. Ayrıca üç farklı satış ortamında da (e-ticaret, perakendeci, doğrudan satış) satış fiyatı, satış maliyeti ve depoda bekleme süresinin istatistiksel olarak tercihleri etkileyen önemli değişkenler olduğu tespit edilmiştir. Tüketiciler açısından satın alma tercihlerinde ise perakendeciden patates satın alma öne çıkmakta, satın alma tercihlerinde en belirleyici faktörlerin de fiyat ve ürün kalitesi olduğu anlaşılmaktadır. Bununla birlikte her üç ticaret ortamındaki (e-ticaret, perakendeciden, çiftçiden) satın almalarda da fiyat, ürün kalitesi, satın alma durumu ve ürünle ilgili bilgiye erişim önemli faktörler olarak belirlenmiş, erişim kolaylığı faktörünün ise istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olmadığı saptanmıştır. Çiftçilerin 2024 yılına ait ortalama kârı 171,127.65 TL olarak hesaplanmıştır (Gelir = Satış Fiyatı × Satış Miktarı; Kâr = Gelir – Üretim Maliyeti). Sonuçlar çiftçilerin kârlarının, minimum 4.500 TL ile maksimum 900.000 TL arasında değiştiğini göstermektedir. E-ticaret ortamında patates sattığını ifade eden çiftçi sayısı yalnızca 27 olmakla birlikte, bunlardan web sitesi üzerinden satış yapan 17 çiftçinin ortalama kârı 171.811 TL, online alışveriş siteleri üzerinden satış yapan 10 çiftçinin ortalama kârı ise 139.810 TL'dir. Bu rakamların market zincirleri üzerinden yapılan satışların kârlılığından daha yüksek olduğu görülmektedir. Ayrıca, e-ticaret ortamından Niğde patatesi satın almayı düşünen tüketicilerin (“Kesinlikle düşünürüm”+“Düşünürüm”) temsil ettiği %70.75'lik oran göz önünde bulundurulduğunda, çiftçilerin patateslerini e-ticaret ortamında satmayı tercih etmeleri durumunda, en önemli performans göstergelerinden biri olan kârlılıklarını olumlu yönde etkileyeceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulguların literatürde bugüne kadar araştırılan konulardan farklılık göstermesi ve çiftçilere e-ticaret satış ortamını kullanmaları durumunda rehberlik edecek bilgileri içermesi araştırmanın özgün değerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Emerging under the influence of rapidly developing technology and introducing innovations that have brought about radical changes in the way commerce is conducted, e-commerce is increasing its impact daily in the agricultural sector, as in every sector. Marketing agricultural products in the e-commerce environment provides significant advantages for both consumers and producers with the opportunities and conveniences it offers. In parallel with the development of e-commerce, the opportunities offered by marketing agricultural products in the e-commerce environment have led to a better understanding of the importance of this subject and increased research interest in recent years. In parallel with the development of e-commerce, which is increasingly gaining importance in the marketing of agricultural products, determining the factors affecting performance plays a crucial role in helping both businesses and farmers producing agricultural products achieve their goals. However, although performance is a metric that is emphasized and evaluated for the sustainability of businesses, the positive outcome will also depend significantly on the level of market preference. Based on this problem, the purpose of the research; in Niğde province, which ranks first in Turkey's potato production and cultivation areas, the aim is to determine the factors affecting farmers' performance when using e-commerce, from the perspective of farmers and consumers, based on conjoint analysis. To determine the factors affecting performance, conjoint analysis was used to investigate the preferences of farmers for marketing potato agricultural products via e-commerce, through retailers and through direct sales, using the factors“sales price, sales cost and storage waiting time.”Similarly, conjoint analysis was used to investigate the preferences of consumers for purchasing potato agricultural products via e-commerce, retailers and farmer sales channels, using the factors“price, product quality, ease of access, purchasing status and access to product information.”Data obtained from 400 consumers living in different cities in Turkey and 264 potato farmers operating in Niğde province were analyzed using the SPSS 26.0 package program. Farmers' potato sales through merchants or intermediaries are relatively more prominent, with the most important factors determining their preferences being selling price and selling cost. Furthermore, across three different sales environments (e-commerce, retail and direct sales), selling price, selling cost and storage time were found to be statistically significant variables influencing preferences. Consumers' purchasing preferences for potatoes from retailers are prominent, with price and product quality being the most significant factors influencing their purchasing choices. However, across all three trading environments (e-commerce, retail and farmer), price, product quality, purchasing status and access to product information were identified as significant factors, while ease of access was found to have no statistically significant impact. Farmers' average profit for 2024 was calculated as 171,127.65 TL (Revenue = Selling Price × Sales Quantity; Profit = Revenue – Production Cost). The results show that farmers' profits range from a minimum of 4,500 TL to a maximum of 900,000 TL. While only 27 farmers reported selling potatoes through e-commerce, the average profit for 17 farmers selling through websites was 171,811 TL, and the average profit for 10 farmers selling through online shopping sites was 139,810 TL. These figures appear to be higher than the profitability of sales made through supermarket chains. Furthermore, considering the 70.75% of consumers considering purchasing Niğde potatoes through e-commerce (“Definitely Consider”+“Considerate”), it is concluded that if farmers choose to sell their potatoes through e-commerce, it will positively impact their profitability, one of the most important performance indicators. The fact that these findings differ from those previously researched in the literature and provide guidance to farmers when using e-commerce sales platforms demonstrates the original value of this research.