The effect of gender roles on gender identity, sexual orientation and subjective perception of attractiveness
Toplumsal cinsiyet rollerinin cinsiyet kimliği, cinsel yönelim ve öznel çekicilik algısı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 639234
  2. Yazar: ERDAL KOZAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı toplumsal cinsiyetin rollerinin cinsiyet kimlikleri, cinsel yönelim ve bireylerin seksüel arzuları üzerindeki etkisini deneysel olarak test etmektir. Bu amaç doğrultusunda iki ayrı deneysel çalışma tasarlanmıştır. Çalışma-1'de katılımcılara 30 adet cinsiyeti belirsiz yüz fotoğrafları gösterilmiştir. Katılımcıların bir kısmına fotoğrafların“erkeklere”ait olduğu bir kısmına ise“kadınlara”ait olduğu bilgisi verilmiştir. Katılımcılardan her bir fotoğraf ile ilgili“fotoğrafta görmüş olduğunuz kişiyle randevuya (date'e) çıkar mısınız?”,“fotoğrafta görmüş olduğunuz kişiyle öpüşür müsünüz?”ve“fotoğrafta görmüş olduğunuz kişi sizin için seksi mi?”sorularına cevap vermeleri istenmiştir. İlk çalışmaya 278'i kadın, 129'u erkek olmak üzere toplam 407 kişi katılmıştır. Katılımcılar heteroseksüel olduğunu ifade eden kişilerden oluşturulmuştur. Çalışma-2'de ise erkek katılımcılara 30 adet %75 oranında maskülen hale getirilmiş yüz fotoğrafları gösterilirken, kadın katılımcılara ise %75 oranında feminen hale getirilmiş yüz fotoğrafları gösterilmiştir. Yine, Katılımcıların bir kısmına fotoğrafların“erkeklere”ait olduğu bir kısmına ise“kadınlara”ait olduğu bilgisi verilmiştir ve fotoğraflar ile ilgili ilk çalışmadaki soruların aynısı yöneltilmiştir. İkinci çalışmaya 151 kadın ve 131 erkek katılmıştır. Katılımcıların tamamı yine heteroseksüellerden oluşturulmuştur. Katılımcıların görmüş oldukların fotoğrafın cinsiyet etiketine göre sorulara verdikleri cevapların farklılaşıp farklılaşmadığı analiz edilmiştir. Sonuçlar cinsiyet akışkanlığı kavramı etrafında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to experimentally test the effect of gender roles on gender identities, sexual orientation and sexual desires of individuals. For this purpose, two separate experimental studies are designed. In Study-1, 30 gender-neutral face photographs were shown to the participants. Some of the participants were informed that the photos are belong to“men”and some of them are belong to“women”. Participants were asked to answer the following three questions,“Would you like to date the person you saw in the photo?”,“Would you kiss the person you saw in the photo?”and“Is the person you saw in the photo sexy for you?”. A total of 407 participants, 278 women and 129 men, participated in the first study. The participants were made up of people who stated that they are heterosexual. In Study-2, 75% masculine face photos were shown to male participants and 75% feminine face photos were shown to female participants. The number of photos shown to each participant was 30. Again, some of the participants were informed that the photos are belong to“men”and some of them are belong to“women”and the questions in the first study were repeated exactly. A total of 282 participants, 151 women and 131 men participated in the second study. All of the participants were again made up of heterosexuals. It was tested whether the responses of the participants to the questions changed according to the gender tag of the photos. The results are discussed around the concept of gender fluidity.