Toplumsal cinsiyet kalıplarının dışındaki bireylerin ebeveynlerinde görülen muğlak kayıp deneyimi
The experience of ambiguous loss in parents of individuals outside gender norms
  1. Tez No: 889183
  2. Yazar: BEDİR RÜYA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Muğlak kayıp sevilen birinin ya da bir şeyin varlığı ile yokluğu arasındaki ayrımın net olmadığı durumlarda deneyimlenen yas türüdür. Travmatik bir yas türü olmakla birlikte doğası gereği sıradışı tepkiler yaratması öngörüldüğünden, bir başka deyişle patolojik durumun kişiden değil içinde bulunduğu bağlamdan kaynaklanması nedeni ile bireylerde ortaya çıkardığı belirtiler bozukluk olarak ele alınmaz. Muğlak kayıp fiziksel yokluk/psikolojik varlık ve psikolojik yokluk/fiziksel varlık olmak üzere iki türe ayrılarak ele alınmaktadır. Fiziksel yokluk/psikolojik varlık durumlarına kaybolan cesetler, boşanma, evlat edinme ve ampütasyon; psikolojik yokluk/fiziksel varlık durumlarına ise bağımlılık, beyin hasarı, demans ve cinsiyet değiştirme örnek verilebilir. Cinsiyet değiştirme ile birlikte diğer cinsel çeşitlilik/cinsiyet çeşitliliği durumlarının da bu kişilerin yakınlarında muğlak kayıp deneyimi ortaya çıkarabileceği düşünülmektedir. Bu doğrultuda araştırmanın temel amacı LGBTİ+ (Lezbiyen Gey Biseksüel Transseksüel İnterseksüel) bireylerin anne babalarında görülen muğlak kayıp deneyimini ölçmek ve bu deneyimin şiddeti üzerinde cinsel yönelim mitlerine inanç ve kadınsılık karşıtlığı düzeylerinin yordayıcı etkisini incelemektir. Yapılan literatür taramasında LGBTİ+ ebeveynlerinin muğlak kayıp deneyimi düzeylerini ölçmeyi sağlayacak bir ölçme aracına rastlanmamıştır. Buna binaen araştırmanın ikinci amacı LGBTİ+ Ailelerde Muğlak Kayıp Deneyimi Ölçeği'nin geliştirilmesidir. Bu amaçlar doğrultusunda çocuğu cinsel çeşitlilik/cinsiyet çeşitliliği ifade eden 133 ebeveyne seçkili örnekleme-katropu yöntemi kullanılarak ulaşılmıştır. Toplanan veriler üzerinde yapılan analizler sonucunda ortaya çıkan likert tipi ölçek üç faktörlüdür ve 22 maddeden oluşmaktadır. Ölçeğin Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı ,96 olarak hesaplanmış ve ölçeğin güvenirliği için bu oranın yeterli olduğuna kanaat getirilmiştir. Ebeveyn Demografik Bilgi Formu, LGBTİ+ Ailelerde Muğlak Kayıp Deneymi Ölçeği, Erkeklik Rol Normları Ölçeği-Kadınsılık Karşıtlığı Alt Ölçeği ve Cinsel Yönelim Mitleri Ölçeği kullanılarak 219 katılımcıdan elde edilen verilerin analizi sonucunda ise LGBTİ+ bireylerin anne babalarında görülen muğlak kayıp deneyimi düzeyinin ebeveynin cinsiyeti, LGBTİ+ çocuğun yaş grubu, çocuğun LGBTİ+ olduğunun öğrenilmesi üzerinden geçen süre, ebeveynin kadınsılık karşıtlığı düzeyi ve yine ebeveynin cinsel yönelim mitlerine inanç düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği görülmüştür. Bulgular ilgili literatür kapsamında tartışılmıştır. Elde edilen bulguların cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimi heteronormatif kalıpların dışında kalan bireylerin ailelerinin ilgili duruma adapte olma ve çocuklarıyla kurdukları ilişkiyi korumaları açısından fayda sağlayacağı; geliştirilmesi hedeflenen ölçeğin alana toplumsal cinsiyet rolleri ve cinsel çeşitlilik/cinsiyet çeşitliliği konularına yapılacak çalışmalarda katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ambiguous loss is a type of grief experienced in situations where the distinction between the presence and absence of a loved one or something significant is unclear. Being a form of traumatic grief, it is anticipated to elicit unusual reactions due to its inherent nature; in other words, the pathological condition arises from the context rather than the individual. Therefore, the symptoms it elicits in individuals are not considered disorders. Ambiguous loss is categorized into two types: physical absence/psychological presence and psychological absence/physical presence. Examples of physical absence/psychological presence include missing bodies, divorce, adoption, and amputation; examples of psychological absence/physical presence include addiction, brain injury, dementia, and gender transition. It is thought that gender transition, along with other forms of sexual diversity/gender diversity, can lead to experiences of ambiguous loss among the close relatives of these individuals. Accordingly, the primary aim of the research is to measure the experience of ambiguous loss in the parents of LGBTI+ individuals and to examine the predictive effect of belief in sexual orientation myths and levels of femininity rejection on the severity of this experience. A literature review revealed no measurement tool to assess the level of ambiguous loss experienced by LGBTI+ parents. Therefore, the second aim of the research is to develop the Ambiguous Loss Experience Scale in LGBTI+ Families. To achieve these aims, 133 parents of children expressing sexual/gender diversity were reached using the snowball sampling method. Analyses of the collected data resulted in a Likert-type scale with three factors and 22 items. The Cronbach's Alpha reliability coefficient of the scale was calculated to be 0.96, which was deemed sufficient for the scale's reliability. Analyzing the data obtained from 219 participants using the Parental Demographic Information Form, the Ambiguous Loss Experience Scale in LGBTI+ Families, the Femininity Rejection Subscale of the Male Role Norms Scale, and the Sexual Orientation Myths Scale, it was found that the level of ambiguous loss experienced by the parents of LGBTI+ individuals significantly varied according to the parent's gender, the age group of the LGBTI+ child, the time elapsed since learning about the child's LGBTI+ status, the parent's level of femininity rejection, and the parent's belief in sexual orientation myths. The findings were discussed within the scope of the relevant literature. The findings are expected to benefit the adaptation of families of individuals whose gender identity and sexual orientation fall outside heteronormative patterns and help them maintain their relationship with their children. The developed scale is anticipated to contribute to future research on gender roles and sexual diversity/gender diversity.