Semiotic analysis of architectural diagrams: The case study of Guggenheim Helsinki design competition
Mimari diyagramların göstergebilimsel analizi: Guggenheim Helsinki mimari proje yarışması örnek çalışması
  1. Tez No: 639252
  2. Yazar: OĞUZHAN ZEYTİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHENK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Diyagramlar, tasarım süreçleri ve sunum teknikleri dahilinde artan kullanımlarından dolayı özellikle yirminci yüzyılın sonlarından bu yana mimarlıktaki ana araçlardan biri haline geldi. Mimarlar tarafından tasarım aşamasında tamamlayıcı bir araç olarak kullanılan diyagramlar, aynı zamanda hedef kitleye hitabette büyük önem taşımaktadır. Kullanımları had safhalarda olmasına rağmen, diyagramların derin anlamları ve kompleks yapıları hak ettikleri ölçüde anlaşılamamaktadır. Bu bağlamda, bu tez mimari diyagramların hitap etme yöntemlerine ilişkin bir anlayış sağlamaktadır. Charles Sanders Peirce (1839-1914) tarafından öne sürülen göstergebilim teorisine dayanan tez, kullanılan muhakeme yöntemlerine ışık tutmayı amaçlayarak diyagramların göstergebilimsel analizi için bir metot önerir. Bu tez ilgili yöntemle mimarlara kullanımlarındaki farkındalığı artırmak için diyagram üretimlerini daha bilinçli bir hale getirmeyi amaçlar. Mimari yarışmalar yaygın hale geldikçe, mimari üretimler için bir merkez olma durumuna erişti. Bundan dolayı, formüle edilmiş yöntem, araştırmanın bir parçası olarak çok ses getiren Guggenheim Helsinki Mimari Proje Yarışması örnek çalışması üzerinde ele alınmıştır. Yarışmada seçilen 21 proje üzerine yapılan analiz sonucunda ortaya çıkan veriler üç temel muhakeme yöntemi olan heptengitmeli, tümdengelim ve tümevarım akıl yürütme yöntemleri kapsamında değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, yapılan analiz seçilen projelerdeki diyagramların büyük bölümünün tümdengelim akıl yürütme yöntemini kullanırken, heptengitmeli ve tümevarım akıl yürütme yöntemlerine kısıtlı sayıda rastlandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Diagrams have evolved to be one of the main tools in architecture due to their growing use in design processes and representation techniques especially since the late twentieth century. While architects utilize diagrams during the design process as a supplementary tool, diagrams are also attached great importance addressing the audience. Although the use of diagrams is maximized in the practice, their complex structure in conveying the meaning is neglected by the majority of practitioners. Within this context, this thesis provides insights into the ways of how architectural diagrams communicate with the audience. Based on the theory of sign offered by Charles Sanders Peirce (1839-1914), this thesis proposes a method for the semiotic analysis of diagrams to shed light onto logical reasoning processes that they determine. By means of this method, the thesis aims to assist architects to raise their awareness in production of diagrams for a better comprehension of their use. As architectural competitions become more and more common and as they have evolved to be one of the epicenter of architectural productions, the formulated method is applied to analyze highly resounded Guggenheim Helsinki Design Competition as a case study of the research. As a result of the analysis on 21 short listed entries of the competition, the outcome is evaluated within the context of the three main types of reasoning proposed by Pierce that are abduction, deduction and induction. In conclusion, the analysis shows that the majority of the diagrams in the selected projects use deduction, while abduction and induction occur only in limited numbers.