İşitme özürlü çocukların eğitimine yönelik görsel iletişim araçlarından 'tek el işaret sistemi' üzerine bir alfabe denemesi
  1. Tez No: 7686
  2. Yazar: ZEKİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
11 ÖZET Çağdaş yaşamın tüm düzenlemeleri, geçmişte olduğu gibi günümüzde de normal insanlara göre düzenlenmektedir. İlerlemiş toplumlarda her ne kadar özel eğitime muhtaç çocuklar ve yetişkinler için, özel eğitim ve hizmet olanakları hazırlanmakta ise de bu çabaların tam olarak yaygınlaştığı söylenemez. Özel eğitim alanına giren özürlülerin bir bölümünü işitme özürlüler oluşturmaktadır. İşitme özürlüler için günümüze dek yapılan çalışmalar araştırılıp incelendi. Ankara' daki tek eğitim merkezi olan Ankara Sağır ve Dilsizler Okulu'ndaki öğretmen ve öğrencilerle yapılan ortak çalışmalarla bize bu konuda bir araştırma yapılmasının nedenli önemli ve gerekli olduğunu gösterdi. Araştırma“İletişim ve Görsel lletişim”i içermektedir. İletişimde en önemli rolü oynayan“Dü”in tarihçesinden başlayıp evrelere göre iletişim sistemlerinin tümüne değinilmektedir. Özellikle araştırmacının asıl konusu olan, ülkemizde üzerinde çok az durulduğu düşünülen ve güncelliği nedeniyle ele alman“Tek el İşaret Sistemi”üzerinde araştırma ve uygulamalar yapılmıştır. Uygulamalar, fotoğraflarla, grafiklerle ve serigrafî tekniği ile denenmiş, semiotik, sentaktik ve estetik açılardan değerlendirilerek bu amaçla hazırlanan“İşler”anket yoluyla“Ankara Sağır ve Dilsizler Okulu'nda”sorgulanmıştır. Araştırma birbirini tamamlayan yedi bölümden oluşmaktadır; Birinci bölümde; insan ve çevre ilişkileri, İkinci bölümde; dilin tarihçesi, Üçüncü bölümde; bildirimin tarihçesi, gelişmesi, Dördüncü bölümde; bildirişimde işaretin yeri, Beşinci bölümde; işitme özürlülerle iletişim, Altıncı bölümde; semiotik, semantik ve estetik açıdan tek el işaret sistemi,m Yedinci bölümde; uygulamalar ele alınarak incelenmiş ve irdelenmiştir. Uygulamalar: 1- Sağır ve dilsizler için bugüne kadar yapılan alfabelerin incelenip 70x100 cm boyutlarında öğrencilere uygulanması, 2- Elde edilen donelerle, ülkemizde uygulanabilecek alfabenin bu konuda eğitim gören bir öğrenciye uygulanarak 22x22 cm boyutunda flaş- kartlar haline getirilmesi, 3- Bu planlardan hareket ederek yapılan işaretlerin biçimleri çizilip serigrafi tekniği ile renkli olarak 22x22 cm boyutunda kartona basılıp bir alfabe ve ders aracı olarak oluşturulması, 4- Yapılan uygulamaların tümünün yazılı metne ek olarak sergilenerek sunulması amaçlanmıştır. Sonuç: Sonuçta, teorik ve uygulamalı olarak yürütülen çalışmayla, işitme özürlülere yararlı olacağı düşünülen bir eğitim aracı kazandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY As it was in the past, today all the regulations of contemporary life have been made according to normal people. Although special training and service facilities have been prepared for children and advits who need a special training in developed countries, it is difficult to claim that these efforts are widespread. Those disabled in hearing is a part of a group of people who need a special training and this research is on this field. Studies which are done up to now have been searched. The co-operative studies with teachers and students in Ankara Deaf and Mute School, which is the only training center in Ankara have demonstrated the efficacy and necessity of this research. This research includes“Comminication and Visual Communication.”Beginning with the history of“Language”, which has an important role in communication, all the communication systems according to the periods have been stated. Study and applications have been done especially on“One-hand Sign System”which is the main subject of the researcher and current and dwelt upon in Turkey scarcely. In applications, photographs, graphics and serigraphy techniques have been used and evaluated and they have been applied to the students in Ankara Deaf and Mute School in 'validity' inquiry, which has been specially prepared for this aim. This research consists of eight chapters. In the first chapter, the relationship between person and environment, in the second chapter, the history of language, in the third chapter, the history and development of communication; in the fourth chapter, the importance of sign in communication; in the fifth chapter, communication with those disabled in hearing; in the sixth chapter,“One-hand Sign System”in the semiotic, semantic and aesthetic respects and in the seventh chapter, applications have been analyzed and studied.Applications 1- The alphabets which are done for deaf and mute up to now have been studied and applied to the students in 70x100 cm. dimensions. 2- According to the findings, alphabets to be used in our country has been applied to a students and it has been changed into 22x22 cm. flash- cards. 3- According to these plans, the form of these signs have been drawn and printed in coloured using the serigraphy technique in cardboard which is 22x22 cm. dimensions. 4- It has been aimed that all the applications done will be exhibited in addition to the written text. RESULT ; As a result, in this study and applications which were theoretical at the beginning, it has been tried to get a concrete training instrument.