Diabetes mellitus tedavisinde sık kullanılan fitoterapötiklerin etkilerinin karşılaştırılması
Frequently used in diabetes mellitus treatment comparison of the effects of phytotherapeutics
- Tez No: 639269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AKKOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı ülkemizde diyabet hastalarında sıklıkla tercih edilen fitoterapötiklerin etkinliğini karşılaştırmalı olarak ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem Çalışmamızda ratlar 11 grubaayrıldı. Diyabet ip uygulanan streptozotosin (STZ; 60 mg/kg pH:4.5) ile oluşturuldu. STZ uygulamasından 3 gün sonra alınan örneklerde kan glukozu ölçüldü ve 300 mg/dl üzerinde çıkanlar diyabetik kabul edildi. Ratlar glukoz düzeyi ve ağırlıklarına göre gruplara dağıtıldı.3 ay, glibenklamid (600 µgr/kg), sarı kantaron (200 mg/kg), çemen tohumu (2 g/kg), çörek otu (2 g/kg), zeytin yaprağı ekstresi(500 mg/kg), kudret narı (600 mg/kg), tarçın (200 mg/kg), 1 beyaz dut yaprağı (1 g/kg) ve ginseng(1 g/kg) günde tek doz gavaj yöntemiyle standardize edilmiş ekstereler uygulandı. Haftalık olarak ağırlıkları ölçüldü ve kuyruk veninden kan örnekleri alındı. Bu örneklerde haftalık olarak kan glukoz düzeyi ve çalışmanın sonunda lipid profili ve HbA1C düzeyine bakıldı Bulgular Glukoz ve HbA1c değerlerindesarı kantaron, tarçın, çemen tohumuve zeytin yaprağı gruplarında diyabet ve glibenklamid gruplarına göre anlamlı olarak azalma olmuştur.Ginseng, çörek otu zeytin yaprağı ve beyaz dut yaprağı glibenklamid grubuna göre anlamlı olarak azalma olmuştur. Ağırlık değerinde gruplar arasında anlamlı azalma olmamıştır. Total kolesterol değerindesarı kantaronve çemen tohumu diyabet grubuna göre anlamlıazalma olmuştur.HDL değerinde çemen tohumu, zeytin yaprağı vetarçın diyabet grubuna göre anlamlı olarak artmıştır.VLDL değerinde tarçın ve sarı kantaron grubunda diyabet grubuna göre anlamlı azalmıştır. LDL değerinde anlamlı değişiklik olmamıştır. Sonuç Çalışmamızda uyguladığımızfitoterapötiklerin diyabette görülen ağırlık, kan glukoz düzeyi ve bozulmuş kan lipid profillerinde anlamlı düzelmeler elde ettik. Antidiyabetikler tamamlayıcı tedavi olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim The aim of this studyis to compare the effectiveness of phytotherapeutics, which are frequently preferred in diabetes patients in our country. Materials and Method In our study, rats were divided into 11 groups. Diabetes was created with streptozotocin (STZ; 60 mg / kg pH: 4.5) with ip applied. In the samples taken 3 days after STZ application, blood glucose was measured and those exceeding 300 mg / dl were considered diabetic. Rats were divided into groups according to their glucose level and weight. 3 months, glibenclamide (600 µg / kg), St. John's Wort (200 mg / kg), fenugreek seeds (2 g / kg), black cumin (2 g / kg), olive leaf extract (500 mg / kg), pot of pomegranate (600 mg / kg), cinnamon (200 mg / kg), 1 white mulberry leaf (1 g / kg) and ginseng (1 g / kg) are standardized with a single dose gavage method per day. Done. Weights were measured weekly and blood samples were taken from the tail vein. In these samples, weekly blood glucose level and lipid profile and HbA1C level were evaluated at the end of the study. Results There was a significant decrease in glucose and HbA1c values compared to diabetes and glibenclamide groups in the group of St. John's Wort, cinnamon, fenugreek seeds and olive leaves. There was no significant decrease in weight value between groups. Yellow corn and fenugreek seeds significantly decreased in total cholesterol value compared to diabetes group. In HDL, fenugreek seeds, olive leaves and cinnamon were significantly increased compared to diabetes group. Conclusion We obtained significant improvements in the weight, blood glucose level and impaired blood lipid profiles of the phytotherapeutics we applied in our study. Antidiabetics can be recommended as complementary therapy.