Menstruasyon ağrısı olan kadınlarda kinezyolojik bantlamanın ve aerobik egzersizin etkileri
The effects of kinesiological taping and aerobic exercise in women with menstruation pain
  1. Tez No: 639292
  2. Yazar: SİMGE TEMİZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAY BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dismenore, kadınların menstruasyon dönemindeki ağrı ve rahatsızlık hissi olarak tanımlanmaktadır. Yapılan çalışmalarda kinezyolojik bantlamanın ve aerobik egzersizin dismenore semptomlarında etkili yöntemler oldukları belirtilmektedir. Bu çalışmanın amacı dismenoreli kadınlarda kinezyolojik bantlama ve aerobik egzersizin ağrıya, depresyon algısına, ağrının niteliğine, tutuma ve iyi hissetme haline olan etkilerini araştırmaktır. 45 dismenoreli kadın randomize olarak kinezyolojik bantlama grubu (n=15), egzersiz grubu (n=15) ve kontrol grubu (n=15) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Kinezyolojik bantlama grubuna menstruasyon döngüsünün 14. gününde başlayıp döngü bitene kadar 3 hafta süresince haftada 2 kez olmak üzere 6 seans bantlama uygulaması yapıldı. Kinezyolojik bantlama ligament tekniği kullanılarak suprapubik bölgeye %100 gerimle uterustaki kontraksiyonu azaltmak amacıyla uygulandı. Aerobik egzersiz grubunda menstruel siklus boyunca haftada 3 gün 45 dk kişisel programlarına göre hedef kalp hızı aralığına ulaşılacak şekilde yürüme ve merdiven çıkma programı verildi. Kontrol grubuna ise herhangi bir uygulama yapılmadı. Tüm gruplar tedavi öncesi ve sonrasında Beck Depresyon Ölçeği, Mcgill Ağrı Anketi, Menstruasyon Tutum Ölçeği, Kısa Form 36'nın fiziksel ve ruhsal alt parametreleri ile değerlendirildi. Kinezyolojik bantlama grubunda Menstruasyon Tutum Ölçeği ve Kısa Form 36'nın fiziksel ve ruhsal parametrelerinde anlamlı fark bulundu. Egzersiz grubunda tedavi sonrasında anlamlı bir sonuç bulunmadı. Kontrol grubunda Mcgill Ağrı Envanteri'nde anlamlı bir düşüş görüldü. Üç grubun arasında tedavi sonrasında Menstruasyon Tutum Ölçeğinde ve Kısa Form 36 fiziksel parametresinde anlamlı farklar vardı. Sonuç olarak dismenoreli kadınlarda kinezyolojik bantlama tutumu ve iyi hissetme halini geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Dysmenorrhea is defined as the pain and discomfort of women during the menstrual period. Studies have stated that kinesiological taping and aerobic exercise are effective methods for symptoms of dysmenorrhea. The aim of this study is to investigate the effects of kinesiological taping and aerobic exercise on pain, perception of depression, quality of pain, attitude and feeling good in women with dysmenorrhoea. 45 women with dysmenorrhea were randomly divided into three groups as kinesiological taping group (n=15), exercise group (n=15) and control group (n=15). 6 sessions of taping was applied to the kinesiological taping group, starting on the 14th day of the menstrual cycle and 2 times a week for 3 weeks until the cycle ended. Using the kinesiological taping ligament technique, it was applied to the supra pubic region with 100% tension in order to reduce contraction in the uterus. In the aerobic exercise group, walking and climbing stairs were given during the menstrual cycle, 3 days a week, 45 minutes according to their personal programs, to reach the target heart rate range. No application was made to the control group. All groups were evaluated with physical and mental subparameters of Beck Depression Scale, Mcgill Pain Questionnaire, Menstrual Attitude Scale, and Short Form 36 before and after treatment. A significant difference was found in the physical and mental parameters of Short Form 36 and Menstruation Attitude Scale in the kinesiological taping group. No significant result was found after the treatment in the exercise group. There was a significant decrease in the Mcgill Pain Inventory in the control group. There were significant differences in the Menstruation Attitude Scale and the Short Form 36 physical parameters between all groups after treatment. Inconclussion, kinesiological taping improves attitude and well-being in women with dysmenorrhoea.