Model-based and data-driven H∞ controller synthesis for stabilized platforms
Stabilize platformlar için model tabanlı ve veriye dayalı H∞ kontrolcü sentezi
  1. Tez No: 639293
  2. Yazar: AYHAN ARDA ARAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN ÇAĞLAR BAŞLAMIŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, stabilize platformların görüş hattı stabilizasyonu kontrol problemine yönelik, model tabanlı ve veriye dahalı H∞ gürbüz kontrolcü sentez yöntemleri geliştirilmiştir. Gerçekleştirilen çalışma kapsamında, açık döngü sistem tanılama testleri ile elde edilen giriş/çıkış sinyalleri kullanılarak, platformun frekans tepki fonksiyonları elde edilmiştir. Model tabanlı kontrolcülerin tasarımında kullanılacak nominal tesis modelinin parametreleri, tanımlanan optimizasyon problemleri yardımıyla belirlenmiştir. Tam dereceli ve sabit dereceli model tabanlı H∞ gürbüz kontrolcü sentezi işlemleri, S/KS/T karışık duyarlılık problemi çerçevesinde ele alınmıştır. Öte yandan, sabit dereceli veriye dayalı H∞ gürbüz kontrolcü sentezi, tez çalışması kapsamında geliştirilen iki aşamalı yeni bir yöntem aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan kontrolcülerin kararlılık ve performans özellikleri, kapalı döngü transfer fonksiyonlarının frekans alanındaki tepkileri incelenerek tespit edilmiştir. Son olarak, askeri uygulamalarda kullanılan stabilize platform ile gerçekleştirilen gerçek zamanlı deneyler aracılığıyla, tasarlanan kontrolcülerin referans takibi ve bozucu etki giderimi performansları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, model-based and data-driven H∞ robust controller synthesis methods are developed for line of sight control problem of stabilized platforms. Within the scope of the study, frequency response functions of the platform are obtained by using the input/output signals obtained by open-loop system identification tests. The parameters of the nominal plant model to be used in the design of model-based controllers are determined with the help of defined optimization problems. Full-order and fixed-order model-based H∞ robust controller synthesis processes are discussed within the framework of the S/KS/T mixed-sensitivity problem. On the other hand, the synthesis of fixed-order data-driven H∞ robust controller is realized by means of a novel two-step method that is developed within the scope thesis study. The stability and performance characteristics of the designed controllers are determined by examining the frequency domain responses of closed-loop transfer functions. Finally, reference tracking and disturbance rejection performances of the designed controllers are compared by real-time experiments carried out with the stabilized platform used in military applications.