Çok düşük doğum ağırlıklı yenidoğanlarda geç başlangıçlı sepsis prognostik faktörleri
Prognostic factors of late-onset sepsis in very low birth weight infants
- Tez No: 639311
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER KARATEKİN, DOÇ. DR. SEVİLAY TOPCUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinin modernleşmesi, sterilizasyon ve enfeksiyon kontrol önlemleri hakkındaki farkındalığın artması ve güçlü antibiyotik tedavilerine rağmen, sepsis hala yenidoğan döneminin en önemli morbidite ve mortalite sebeplerindendir. Çalışmamızda 2013 ve 2018 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Neonatoloji Kliniği'nde yatan çok düşük doğum ağırlıklı (ÇDDA) yenidoğanlarda gelişen geç başlangıçlı sepsislerin prognostik faktörlerini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma süresince hastanemizde doğup, neonatoloji kliniğimizde izlenen ÇDDA yenidoğanlardan geç başlangıçlı sepsis geçirenler çalışmamıza alındı. Hastalara ait demografik veriler, komorbiditeler, sepsis anındaki klinik durum, sepsise yönelik verilen tedaviler, laboratuvar verileri, yatış süresindeki solunumsal veriler, sepsis öncesi süredeki santral kateter ve beslenme durumu ile ilgili verilere hasta dosyalarından ulaşıldı. Hastalar sepsis nedenli vefat durumlarına göre iki gruba ayrıldı ve prognostik faktörler bu gruplar arasında değerlendirildi. Bu çalışmada veri kaydetme ve istatistiksel analizler; Microsoft Office 2016 Excel ve SPSS 20.0 (Statistical Package for the Social Sciences) programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Despite the modernization of neonatal intensive care units, increased awareness of sterilization and infection control measures, and strong antibiotic treatments, sepsis is still one of the most important causes of morbidity and mortality in newborns. In our study, we aimed to investigate the prognostic factors of late-onset sepsis in very low birth weight (VLBW) newborns who were born and hospitalized at the Health Sciences University Zeynep Kamil Women and Children Hospital between 2013 and 2018. MATERIAL AND METHOD: During the study period, we included late-onset sepsis in VLBW newborns who were born in our hospital and admitted to our neonatology clinic. Demographic data, comorbidities, clinical features during sepsis, treatments for sepsis, laboratory results, respiratory status during hospitalization, central catheter and nutritional status before sepsis episodes were accessed from the patient records. The patients were divided into two groups (survivors and non-survivors) according to mortality due to sepsis and prognostic factors were evaluated among these groups. The data were processed and analyzed in Microsoft Office 2016 Excel and SPSS 20.0 (Statistical Package for the Social Sciences) program.