Genç ve erişkin sıçanlarda mikro osteoperforasyonların osteoklastik ve osteoblastik aktivite üzerine etkilerinin incelenmesi
The effects of micro-osteoperforations on osteoclastic and osteoblastic activities in young and adult rats
  1. Tez No: 639329
  2. Yazar: PINAR ÜNLÜ KUTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ FIRATLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çalışmamızda mikro osteoperforasyon ile hızlandırılmış diş hareketi sürecindeki kemik metabolizmasının ve yaşa bağlı olarak gerçekleşen değişikliklerin aktif tedavi ve retansiyon dönemlerinde incelenmesi amaçlanmıştır. Deneysel in-vivo çalışmamızda 6 ve 36-40 haftalık iki grup olmak üzere toplam 36 adet erkek Wistar-Albino cinsi sıçan kullanılmıştır. Sağ ve sol üst birinci molar dişlere mezial yönde ve 25 g şiddetinde ortodontik kuvvet uygulanmış ayrıca sol birinci molar çevresinde 5 adet perforasyon yapılmış; sağ taraf kontrol, sol taraf ise MOP grubunu temsil etmiştir. 7, 14 ve 21. günlerde yapılan sakrifikasyonların ardından diş hareketi miktarı ölçümleri, mikro bilgisayarlı tomografi değerlendirmeleri ve immünohistokimyasal analizler ile hızlandırılmış diş hareketinde yaşa bağlı etkiler incelenmiştir. MOP etkisiyle özellikle genç sıçanlarda osteoklastik aktivite, diş hareketinin gecikme safhasının kısalmasıyla erişkin sıçanlara göre daha erken başlamıştır. Alçı model ölçümlerinde MOP yapılan genç grupta kontrol grubuna kıyasla 7. günde 1,46 kat, 14. günde ise 1,23 kat hızlı diş hareketi tespit edilmiştir. Yaşa bağlı değerlendirmede ise MOP yapılan genç grupta erişkin gruba oranla 7. günde 1,91 kat; 14. günde ise 1,3 kat hızlı diş hareketi gerçekleşmiştir. Aktif tedavi döneminde osteoklastik aktivitesi en yüksek olan MOP yapılan genç grup, pekiştirme döneminde en yüksek OPN seviyesine sahip olsa da kemik hacmi/toplam hacim (KH/TH) ve kemik minaral yoğunluğu (KMY) değerleri açısından en düşük seviyededir. Hem MOP hem de kontrol grubundaki gençlerde pekiştirme döneminde osteoblastik aktivite daha fazla olsa da kemik yıkım belirteçlerinden olan TRAP ve RANK seviyeleri de erişkinlerden daha yüksek bulunmuştur. Dolayısıyla tedavi sonrası oluşabilecek nüksün önüne geçilebilmesi için her iki yaş grubunda da pekiştirme dönemi uzun tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to elucidate the bone metabolism and age dependent effects in micro-osteoperforation assisted accelerated tooth movement during active tooth movement and post-orthodontic retention. This experimental in-vivo study included 36 Wistar-Albino male rats, aged 6 weeks and 36-40 weeks, respectively. Upper right and left first molar teeth were moved mesially with a 25 g force. 5 MOPs were performed on the left side around the first molar, whereas the right side served as the control group. After 7, 14 and 21 days, groups of animals were killed and tooth movement was measured, samples underwent Micro-CT and histologic analyses. With the effect of MOP, especially in young rats, the delay phase of tooth movement was shortened and osteoclastic activity initiated earlier than adults. The young-MOP side exhibited a 1.46 fold increase on day 7 and 1.23 fold increase on day 14 in the rate of tooth movement compared with the control side. Amount of tooth movement on the MOP side in young group compared to adult group on days 7 and 14, were 1.91 and 1.3 times faster, respectively. While the young-MOP group, which demonstrated the highest osteoclastic activity during the active treatment period, had the highest OPN levels in post-orthodontic retention, but also showed the lowest levels of bone volume/total volume (BV/TV) and bone mineral density (BMD). Although osteoblastic activity was higher in young MOP and control sides during the post-orthodontic retention, level of osteoclastic markers such as TRAP and RANK were also higher than adults. Therefore, orthodontic retention for both age groups should take longer in order to prevent relapse.