Sıçanlarda steroidin indüklediği femur başı osteonekrozu üzerine apelin-13'ün kemoprofilaktik etkisi
Chemoprophylactic effect of apelin-13 on steroid-induced osteonecrosis of the femoral head in rats
- Tez No: 867947
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN BEYTEMÜR, DR. MUSTAFA FATİH DAŞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, sıçanlarda steroidle indüklenen femur başı osteonekroz (FBON) modelinde Apelin-13 tedavisinin antioksidan, anti-apopitotik, osteoblastik, osteoprotektif ve hipolipidemik etkilerinin radyolojik, biyokimyasal, histopatolojik, histomorfometrik ve immunohistokimyasal açıdan değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Toplam 32 adet Sprague-Dawley cinsi genç-erişkin dişi sıçan, randomize olarak dört gruba ayrıldı. Kontrol grubuna dört hafta boyunca intraperitoneal yoldan salin solüsyonu verildi. Apelin-13 grubuna dört hafta boyunca intraperitoneal Apelin-13 (30 µg/kg/gün) uygulandı. AVN ve AVN+Apelin-13 gruplarına FBON modeli oluşturmak için Lipopolisakkarit (LPS) (20 μg/kg) ve Metilprednizolon (MPS) (40 mg/kg) enjeksiyonları yapıldı. AVN+Apelin-13 grubunda FBON indüksiyonu ile birlikte her gün ve günde bir kez intraperitoneal Apelin-13 (30 µg/kg/gün) uygulandı. Tüm sıçanlar dördüncü haftanın sonunda genel anestezi altında intrakardiyak kan alma ve sakrifikasyon işlemine tabi tutuldu, sağ femurları cerrahi olarak çıkartıldı. Alınan serumlar ELISA yöntemi ile biyokimyasal inceleme için kullanıldı. Tüm kemik dokuları mikro-BT görüntülemesi için tarandı ve ardından femur başı dokuları histopatolojik, histomorfometrik ve immünohistokimyasal açıdan incelendi. Bulgular: FBON modelinde Apelin-13'ün radyolojik etkilerini ölçmek amacıyla femur başında yapılan taramalar sonrasında elde edilen radyolojik görüntülerde BMD, BV/TV, Tb. Th, Tb. N, Tb.Pf ve BS/BV oranları AVN grubunda kontrol grubuna kıyasla düşüş göstermesine rağmen gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farka rastlanmadı. Histopatolojik bulgularda ise AVN+AP-13 grubunda, AVN grubuna kıyasla femur başında osteonekrozun ve anomalilerin azaldığı, hayvanların yarısında kemik trabeküllerinin kontrol grubuna benzer şekilde bütün ve düzenli yapısını koruduğu, boşlukların ve aralıkların yok olduğu görüldü. Trabeküllerde osteosit sayısının normale döndüğü, piknotik hücrelerin ve boş lakünlerin sayısının azaldığı tespit edildi. İmmünohistokimyassal bulgularda ise BMP7 immünoreaktivitesi incelendiğinde AVN grubunun adipositlerinde, kemik iliğinde ve trabeküllerinde BMP7 düzeylerinin kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede düştüğü ve buna karşın AVN+AP-13 grubunda, AP-13 grubuna kıyasla anlamlı düzeyde arttığı belirlendi (sırasıyla P =0,0009, 0,004 ve 0,036).
Özet (Çeviri)
Aim: In this thesis study, the evaluation of Apelin-13 treatment's antioxidant, anti-apoptotic, osteoblastic, osteoprotective, and hypolipidemic effects in the steroid-induced femoral head osteonecrosis (ONFH) model in rats is aimed to be conducted radiologically, biochemically, histopathologically, histomorphometrically, and immunohistochemically. Materials and Methods: A total of 32 young-adult female Sprague-Dawley rats were randomly divided into four groups. The control group received intraperitoneal saline solution for four weeks. The Apelin-13 group was treated with intraperitoneal Apelin-13 (30 µg/kg/day) for four weeks. The AVN and AVN+Apelin-13 groups were induced with Lipopolysaccharide (LPS) (20 μg/kg) and Methylprednisolone (MPS) (40 mg/kg) injections to create the femoral head osteonecrosis (ONFH) model. In the AVN+Apelin-13 group, intraperitoneal Apelin-13 (30 µg/kg/day) was administered once daily along with ONFH induction. At the end of the fourth week, all rats underwent general anesthesia for intracardiac blood collection and sacrifice, and their right femurs were surgically removed. The collected sera were used for biochemical analysis using the ELISA method. All bone tissues were scanned for micro-CT imaging, followed by histopathological, histomorphometric, and immunohistochemical examination of the femoral head tissues. Results: In the ONFH model, following scans conducted on the femoral head to measure the radiological effects of Apelin-13, although the BMD, BV/TV, Tb. Th, Tb. N, Tb. Pf, and BS/BV ratios showed a decrease in the AVN group compared to the control group, no statistically significant difference was found between the groups. However, histopathological findings revealed that in the AVN+AP-13 group, compared to the AVN group, there was a reduction in osteonecrosis and anomalies in the femoral head, with trabeculae in half of the animals maintaining a structure similar to the control group, devoid of voids and gaps. It was observed that osteocyte counts returned to normal in the trabeculae, and the number of pyknotic cells and empty lacunae decreased. Immunohistochemical findings indicated that when BMP7 immunoreactivity was examined, the levels of BMP7 in adipocytes, bone marrow, and trabeculae were significantly decreased in the AVN group compared to the control group, whereas in the AVN+AP-13 group, it was significantly increased compared to the AP-13 group (P=0.0009, 0.004, and 0.036, respectively).