MYO-inositol'ün deneysel polikistik over modelinde overlerdeki immunohistokimyasal etkileri
Immunohistochemical effects of MYO-inositol on the experimental polycstic ovary model
  1. Tez No: 644476
  2. Yazar: İSMAİL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç:Polikistikover sendromu (PKOS), üreme çağının herhangi bir döne-minde ortaya çıkan, kronik seyirli ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen kompleks bir hastalıktır. PKOS'ta oluşan metabolik anormalliklerin ve ovaryandisfonkisyonun altında yatan nedenin kronik düşük dereceli inflamasyon olduğu düşünülmektedir.Bu çalışma deneysel olarak genç erişkin sıçanlarda bir PKOS modeli oluşturarak, Myoinositol ile oosit mikroçevresi ve serumda oluşan değişikliklerin antioksidanlar ve folikül sayısı düzeyindedeğerlendirilmesi amacı ile tasarlanmıştır. Materyal-Metod: Çalışmamızda 30 adet dişi sıçan kullanıldı. Deney başlan-gıcında tüm deneklerin östrus fazında olduğu vajinal smear ile gösterildi. Denekler G1(kontrol-sham grubu), G2(Letrozol-PCOS modeli grubu) ve G3(Myoinositol–Tedavi grubu) olarak isimlendirilen randomize olarak 3 gruba ayrıldı. G2 ve G3 De-nekler'e 21 gün (yaklaşık 6siklus süresi kadar) Letrozol verilerek G2, G1 ile termine edildi ve PKOS modelinin başarı ile oluşturulduğu gösterildi. Takiben G3'e 21 gün MI/DCI Myoinositol-D-Chiro-Myoinositol) verilerek tedaviyi değerlendirmek amaçlı termine edildi. Her 3 grup deneğin serumlarında SpektrofotometrikAbsorpsiyon (Abs), Anti-Müllerian Hormon (AMH), Total Antioksidan Stres (TAS), Total Oksidan Stres(TOS) ve Oksidatif Stres İndeksi(OSI) değerlendirildi. Over dokuların-da ise her 3 grup deneğin Primordiyal, Primer, Sekonder, TersiyelFolikülleri, Korpus Luteum sayıları ve Folikül Kist sayıları belirlendi. Over dokusundaki oksidatif stres ise iNOS ve eNOS ile değerlendirildi. Bulgular:Denekler 3 günde bir kez hassas terazi ile tartıldı. Başlangıç kiloları birbirine benzer olarak değerlendirildi (p 0.107). Deneklerin kilo alımı başlangıç ile kıyaslandığında G2 ve G3'de kilo alımı artışı izlendi ve istatistiksel olarak anlamlı (p0.003 ve p0.013) olarak bulundu. Letrozol uygulaması, primordiyal, primer, pre-antral (tersiyer) foliküllerile Korpusluteum sayısında G1'e göre G2'de göre bir azal-maya neden oldu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a complex disease that occurs in anyperiod of reproductive age, has a chronic course and can adversely affect the quality of life. It is thought that the underlying cause of metabolic abnormalities and ovarian dysfunction in PCOS is chroniclow-gradeinflammation. This study was designed to experimentally create a PCOS model in young adult rats and evaluate the changes in oocyte microenvironment and serum with Myoinositol at the level of antioxidants and follicle count. Material-Method: Thirty female rats were used in ourstudy. At the beginning of theexperiment, it was shown by vaginal smear that all subjects were in the oestrus phase. Subjects were randomly divided into 3 groups named G1 (control-sham group), G2 (Letrozole-PCOS model group) and G3 (Myoinositol-Treatment group). G2 and G3 subjects were given 21 days (about 6 cycles) of Letrozole and G2 was terminated with G1 and it was shown that the PCOS model was successfully created. Subsequently, G3 was given MI/DCI (Myoinositol-D-Chiro-Myoinositol) for 21 days and terminated to evaluate the treatment. Spectrophotometric Absorption (Abs), Anti-MullerianHormone (AMH), Total AntioxidantStress (TAS), Total Oxidant Stress (TOS) and Oxidative Stress Index (OSI) were evaluated in the sera of all 3 groups. In the ovarian tissues, the numbers of Primordial, Primary, Secondary, Tertiary Follicles, Korpus Luteum and Follicle Cysts of each 3 groups were determined. Oxidative stress in ovarian tissue was evaluated with iNOS and eNOS. Results: The subjects were weighed with precision scales once in 3 days. Baseline weights were evaluated to be similar (p 0.107). When the weight gain of the subjects was compared with the baseline, an increase in weight gain was observed in G2 and G3 and was found to be statistically significant (p0.003 and p0.013). Letrozole administration caused a decrease in the number of primordial, primary, pre-antral (tertiary) follicles and Korpus luteum compared to G2 and G1.