Helikobakter pilori, gastrit etiyolojisi ve endoskopik lezyonların prediksiyonunda CA19-9, CEA ve hematolojik parametrelerin rolünün retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the role of CA 19-9, cea and hematologic parameters in prediction of helicobacter pylori infection, etiology of gastritis and endoscopic lesions
- Tez No: 639340
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJGAN GÜRLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Helikobakter pilori (HP), mide ve duodenumda kronik mukozal inflamasyona yol açan bir enfeksiyon hastalığı etkenidir. Peptik ve gastrik ülsere, gastrik atrofiye ve metaplaziye, kronik gastrite, mide karsinomuna ve mide lenfomasına yol açtığı kanıtlanmış bir mikroorganizmadır. Endoskopi bu yapısal lezyonların tanısının konmasında altın standart tanı yöntemidir. Nötrofil/lenfosit oranı (NLR) ve trombosit/lenfosit oranı (PLR), inflamasyonun basit ve güvenilir göstergeleridir. Bu çalışmada, HP enfeksiyonu ile endoskopi ile tespit edilmiş gastrik mukozal lezyonlar, NLR, PLR, hematolojik parametreler ve tümör markerları olan CEA ve CA 19-9 düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori (HP) is an infectious disease that generates chronic inflammation in gastric and duodenal mucosal tissue. It has been proven that HP causes peptic and gastric ulcer, gastric atrophy and metaplasia, chronic gastritis, gastric carcinoma and lymphomas. Endoscopy is the gold standart diagnostic technic for detecting these structural lesions. NLR and PLR are simple and reliable indicators of inflammation. In this study, we aimed to ascertain the relationship between HP infeciton and gastric mucosal lesions established with endoscopy, NLR, PLR, hematologic parameters and tumor markers CEA and CA 19-9.