Malnutrisyonlu prepubertal çocuklarda tiyol/disülfit dengesi
Thiol/disulfide homeostasis in prepubertal children with malnutrition
  1. Tez No: 639348
  2. Yazar: ONUR BAHÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL HIZLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Malnutrisyon makro ve mikrobesinlerin yetersiz/uygunsuz miktarda alındığı durumdur. Vücutta oksidatif stres oluşturan serbest radikallere yönelik savunma sistemi için mikrobesin alımı çok önemlidir. Mikrobesin alımının yetersiz olduğu malnütrisyon durumunda vücudun inflamasyon ve oksidatif stresle baş etmesi zorlaşmaktadır. Plazma tiyol/disülfit dengesi, vücudun antioksidan savunma sistemlerinin toplam kapasitesini yansıtır. Bu çalışmada, Çocuk Gastroenterolojisi polikliniğinde malnütrisyon tanısı alan prepubertal dönemdeki çocuklarda malnutrisyonun ve malnütrisyon ciddiyetinin tiyol/disülfit dengesi üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, malnütrisyon tanılı 2-10 yaş arası 89 çocuk hasta; 40 çocuk kontrol grubu olarak dahil edildi. Hastalardan planlanmış testleri alınırken 1cc kan alınarak uygun sıcaklık koşullarında saklandı. Hasta ve kontrol grubunun serum tiyol/disülfid dengesi ölçümleri Erel ve Neşelioğlu metoduyla yapıldı. Sonuçlar istatistiksel yöntemlerle karşılaştırıldı. Bulgular: Hasta grubunda tiyol ortancasının, toplam tiyol ve tiyol/toplam tiyol oranının anlamlı düzeyde düşük olduğu; disülfit, disülfit/tiyol ve disülfit/toplam tiyol oranının kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlendi. Malnutrisyon ciddiyetine göre incelendiğinde; orta ve ağır malnutrisyonlu çocuklarda tiyol ve toplam tiyol düzeyinin hafif malnutrisyonlu çocuklara göre istatistiksel olarak daha düşük olduğu saptandı. Disülfit, disülfit/tiyol, disülfit/toplam tiyol veya tiyol/toplam tiyol oranı bakımından malnütrisyon ciddiyet düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark belirlenemedi. Sonuç: Malnütrisyonlu prepubertal çocuklarda, oksidatif değerlerin kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu, malnutrisyonun oksidan/antioksidan dengesini bozduğu belirlendi. Bu bulgular malnutrisyonda oksidatif stresle yeterince iyi baş edilemediğini ve bu durumun da malnutrisyona bağlı komplikasyonların etyopatogenezinde rol oynayabileceğini akla getirmiştir. Hasta grubumuzda orta ve ağır malnutrisyonlu çocukların az olması nedeniyle malnutrisyonda artan ciddiyetin etkisini araştıran daha yüksek hasta sayılı çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Malnutrition is the situation which macro and micronutrients are taken in insufficient / inappropriate amounts. Micronutrients are crucial for the defense system against free radicals that create oxidative stress in the body. In tha case of micronutrient deficiency, it becomes difficult for the body to cope with inflammation and oxidative stress. Thiol/disulfide homeostasis in plasma shows the total capacity of body for antioxidant defense. In this study, it is aimed to determine the effects of malnutrition and the level of malnutrition on the thiol/disulfide balance in children who are diagnosed with malnutrition in the prepubertal periodin the pediatric gastroenterology clinic. Material and Method: 89 children in the range of age between 2 to 10 who are diagnosed with malnutrition in the prepubertal period as a patient group and 40 healthy children in the range of age between 2 to 10 as a control group are included in this prospective study. While the planned tests were taken from the patients, 1 cc amount of blood was additionally taken and stored under suitable temperature conditions. The values of serum thiol/disulphide homeostasis of patient and control groups were measured by Erel and Neşelioğlu method. Results were compared by statistical methods. Results: In this study, it is seemed that median of the values of thiol, values of total thiol and rate of thiol over total thiol in patient group is meaningfully less than the corresponding value of control group; also, values of disulfide, rate of disulfide over thiol and rate of disulfide over total thiol in patient group are meaningfully higher than the corresponding value of control group. When the results are examined according to the level of malnutrition, it is determined that the thiol and total thiol levels are lower in the children with moderate and severe malnutrition than in children with mild malnutrition. There is not statistically significant difference between the two groups in terms of disulfide, disulfide / thiol, disulfide / total thiol or thiol / total thiol ratio. Conclusion: In children who are diagnosed with malnutrition in the prepubertal period, oxidative values were found to be significantly higher than in the control group and it was determined that malnutrition disrupted the oxidant / antioxidant balance. These results suggested that oxidative stress in malnutrition could not be coped well and this situation may play a role in the etiopathogenesis of complications which are based on malnutrition. Due to the low number of children with moderate and severe malnutrition in our patient group, studies with higher patient numbers are required to investigate the effect of increasing severity on malnutrition.