Solar cell parameter extraction methods and effects of parameters on cell performance
Güneş hücresi parametrelerinin belirlenme yöntemleri ve parametrelerin hücre performansına etkileri
  1. Tez No: 639352
  2. Yazar: ECE EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHİR FATİH ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enerji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez kapsamında; güneş hücresini tanımlayan eşdeğer elektrik devresindeki (Bir diyot iki direnç modeli, 1D2R) güneş hücresi parametreleri olarak adlandırılan seri direnç, paralel direnç, ters satürasyon akımı, fotojenerasyon akımı ve idealite faktörünün belirlendiği sekiz farklı analitik ve nümerik model incelenmiştir. Bir diyot iki direnç modeli (1D2R) beş adet bilinmeyen parametre içerdiğinden bu parametrelerin analitik olarak hiçbir yaklaşım yapılmadan elde edilmesi mümkün değildir. Dolayısı ile, literatürdeki analitik modeller deneysel olarak elde edilmiş akım-voltaj eğrisi yardımı ile elde edilen kısa devre akımı (V=0), açık devre gerilimi (I=0) ve maksimum çalışma noktası gibi (Imp,Vmp) kritik noktaların yardımı ve modellere özgü yaklaşımları da kullanılarak güneş hücresine ait parametreleri belirlemeyi hedeflemektedirler. Nümerik modeller kullanılarak elde edilen parametreler ise deneysel olarak elde edilmiş akım-voltaj eğrisine güneş hücresi eşdeğer elektrik devresine ait denklemin uygun parametreler kullanılarak fit edilmesine dayanmaktadırlar. Ayrıca, bu tez çerçevesinde hücre parametrelerindeki değişimlerin, akım-voltaj eğrisi üzerindeki etkilerinin belirlenebilmesi için, güneş hücresi MATLAB Simulink programı kullanılarak simule edilmiş ve parametrelerin etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the solar cell equivalent circuit parameters which are series resistance, parallel resistance, reverse saturation current, fotogenerated current and ideality factor are determined by using five analytical and three numerical methods. Since the one diode two resistance model (1D2R) contains five unknown parameters, it is not analytically possible to obtain equivalent circuit parameters with the help of the I-V curve data alone. For this reason, in order to find all the solar cell parameters, some model-spesific approaches must be made in addition to the experimentally obtained points such as short circuit current (V=0), open circuit voltage (I=0) and maximum operating point (Vmp,Imp). Numerical models, on the other hand, obtain solar cell parameters by fitting the experimentally obtained current-voltage curve and the solar cell equivalent electrical circuit equation. The results of numerical models are obtained by using Mathematica program. In addition, in order to determine the effects of changes in cell parameters on the current-voltage curve, the solar cell is simulated using the Matlab Simulink program and the results are given graphically for each cell parameters.