İnme sonrası omuz ağrısının üst ekstremite motor fonksiyonları, kinezyofobi, anksiyete ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of post-stroke shoulder pain on upper extremity motor functions, kinesiophobia, anxiety and quality of life
- Tez No: 639353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP GÜNAY UÇURUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnme Sonrası Omuz Ağrısının Üst Ekstremite Motor Fonksiyonları, Kinezyofobi, Anksiyete ve Yaşam Kalitesi Üzerine Etkilerinin Araştırılması; İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, İzmir-2020 Giriş: Tüm dünyada en çok mortaliteye ve disabiliteye neden olan sebeplerden bir tanesi olan inmenin en sık görülen komplikasyonlarından bir tanesi de inme sonrası görülen omuz ağrısıdır. Bu çalışmanın amacı inme sonrası omuz ağrısının üst ekstremite motor fonksiyonları, kinezyofobi, anksiyete ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya inme geçirmiş kronik dönemde yaş ortalaması 61,28±10,07 yıl olan 53 olgu (35 erkek, 18 kadın) dahil edilmiştir. Olguların klinik ve demografik bilgileri kaydedilmiştir. Olguların ağrı şiddetleri İstirahat Sayısal Ağrı Derecelendirme Skalası, Aktivite Sayısal Ağrı Derecelendirme Skalası ve Omuz Ağrı ve Disabilite İndeksi ile değerlendirilmiştir. Üst ekstremite motor fonksiyonları değerlendirmesinde Kol Motor Testi; kinezyofobi değerlendirmesinde TAMPA Kinezyofobi Ölçeği, anksiyete değerlendirmesinde Beck Anksiyete Ölçeği; yaşam kalitesi değerlendirmesinde İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effects of Post-Stroke Shoulder Pain on Upper Extremity Motor Functions, Kinesiophobia, Anxiety and Quality of Life; İzmir Katip Çelebi University, Institute of Health Sciences, Department of Physiotherapy and Rehabilitation, Master Thesis, İzmir-2020 Introduction: One of the most common complications of stroke, one of the causes of mortality and disability worldwide, is post-stroke shoulder pain. The aim of the study was to investigate the effects of post-stroke shoulder pain on upper extremity motor functions, kinesiophobia, anxiety and quality of life. Materials and Methods: Fifthy three patients (35 males, 18 females) with a mean age of 61.28 ± 10.07 years were included in the chronic period in the study. Clinical and demographic information of the cases were recorded. Pain severity of the patients was evaluated with the Resting Numerical Pain Rating Scale, Activity Numerical Pain Rating Scale and Shoulder Pain and Disability Index. Arm Motor Test in the evaluation of upper extremity motor functions; TAMPA Kinesiophobia Scale in kinesiophobia evaluation, Beck Anxiety Scale in anxiety evaluation; In the assessment of life quality, Stroke Specific Quality of Life Scale were used.