Temporomandibular miyofasiyal ağrı tedavisinde kuru iğneleme ve düşük yoğunluklu lazer tedavilerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of dry needling and low intensity laser treatments in the treatment of temporomandibular myofascial pain
- Tez No: 639368
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRZAT ÇOĞALGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmaya, Bolu İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniğine başvurup anamnez, muayene ve görüntüleme sonuçlarına göre temporomandibular miyofasiyal ağrı tanısı konulan ve çalışma kriterlerine uygun olan bireyler dahil edildi. Tüm hastaların yaş, cinsiyet, meslek gibi demografik verileri sorgulandı, detaylı fizik muayeneleri yapıldı. Çalışmaya katılması uygun olanlara ait bilgiler ilk değerlendirme esnasında, hazırlanan hasta değerlendirme formuna kaydedildi. Tüm hastalar tedavi öncesi, tedavi sonrası ve 3.ayda Vizüel Analog Skala(VAS), ağrı-basınç eşiğini değerlendiren bir algometre, maximum ağız açıklığının gonyometrik ölçümü, bruksizm varlığı, Beck Depresyon Ölçeği, Sağlık Değerlendirme Anketi(HAQ) ile değerlendirildi. 63 kişilik hasta grubu rastgele 21'er kişilik üç eşit gruba ayrıldı.1.gruba laser tedavisi uygulandı ve çene egzersizleri verildi. 2.gruba kuru iğneleme tedavisi yapıldı ve çene egzersizleri verildi. 3.gruba sadece egzersiz ve ev programı verildi. Tüm hastalara çene eklemini koruma prensibi konusunda eğitim verilerek, lüzum halinde parasetamol alabilecekleri söylendi.
Özet (Çeviri)
The study included individuals who were admitted to the Bolu İzzet Baysal Physical Therapy and Rehabilitation Training and Research Hospital outpatient clinic, who were diagnosed with temporomandibular myofascial pain and who were in accordance with the study criteria.Demographic data of all patients such as age, gender, occupation were questioned and detailed physical examinations were performed. Information about those eligible to participate in the study was recorded on the patient assessment form prepared during the initial assessment. All patients were evaluated with Visual Analogue Scale (VAS), an algometer evaluating pain-pressure threshold, goniometric measurement of maximum mouth opening, presence of bruxism, Beck Depression Scale, Health Assessment Questionnaire (HAQ) before treatment, after treatment and at 3 months. The group of 63 patients was randomly divided into three equal groups of 21 people. Laser treatment was applied to the 1st group and jaw exercises were given. Dry needling treatment was applied to group 2 and chin exercises were given. Group 3 was given only exercise and home programs. All patients were taught about the principle of protecting the jaw joint and were told that they could receive paracetamol if needed.