50 yaş üstü erkeklerde saptanan bening prostat hipertrofisi semptomları ve yaşam kalitesine etkisi
Symptoms of bening prostate hypertrophy determined in men over 50 years and its effect on life quality
  1. Tez No: 639369
  2. Yazar: ENVER GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çalışmamızda BPH'nin etkilediği 50 yaş üzeri erkeklerin demografik özelliklerini, ortaya çıkan semptomlarını, bu semptomların onların sosyal, fiziksel, cinsel ve psikolojik durumlarını ne seviyede etkilediklerini araştırarak bu bulguların hastaların yaşam kalitesini etkileme derecesini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmaya İstanbul il Sağlık Müdürlüğüne bağlı Ümraniye 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'ne 01.01.2020–01.03.2020 tarih aralığında başvuran 50 yaş üstü 307 erkek hasta dahil edildi. Onamları alınarak çalışmaya dahil edilen tüm hastalara 23 soruluk anket uygulandı. Anketteki soruların bir kısmı BPH semptomlarının varlığı ve bu semptomların hastalara psikolojik, sosyal, fiziksel ve cinsel etkilerine yönelik sorular; diğerleri de hastaların özgeçmiş bilgilerine yönelik sorulardı. Bulgular: Yaşam kalitesi skoruna göre yapılan gruplamada hastaların 292'sinin (%95.1) yüksek, 14'ünün (%4.6) orta, birinin (%0.3) düşük yaşam kalitesi grubunda olduğu görüldü. Ortalama toplam yaşam kalitesi skoru %92.1±12.3 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to investigate the demographic characteristics, emerging symptoms of men over 50 years of age affected with BPH, and to what extent these symptoms affect their social, physical, sexual and psychological status, and the extent to which these findings affect the quality of life of patients. Method: The study included 307 male patients over the age of 50 who applied to the Ümraniye No.1 Family Health Center, affiliated with the Istanbul Provincial Health Directorate, between 01.01.2020–01.03.2020. All the patients included in the study with their consent were administered a questionnaire of 23 questions. Some of the questions in the survey are the presence of BPH symptoms and questions regarding the psychological, social, physical and sexual effects of these symptoms on patients; others were questions regarding patients' background information. Results: In the grouping made according to the quality of life score, 292 (95.1%) of the patients were in the high, 14 (4.6%) were in the middle and one (0.3%) were in the low quality of life. The mean total quality of life score was 92.1 ± 12.3% (range: 22.2-100). The mean total psychological score was 81.1 ± 14.4%, and the social score was 90.0 ± 20.8%.