Tasarım odaklı düşünme temelli bir enerji dönüşümleri modülünün geliştirilmesi ve uygulanması
Development and implementation of a design thinking based energy transformations module
  1. Tez No: 639432
  2. Yazar: AYŞE ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAMİ TOPÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Mevcut araştırma kapsamında, tasarım odaklı düşünmeyi temel alan“Enerji Dönüşümleri”modülü geliştirmek ve bu modülün 7. sınıf öğrencilerine öğretilmesi sonucunda öğrencilerin model tabanlı açıklamalarının ve kavramsal öğrenmelerinin gelişimini incelemek amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra öğrencilerin tasarım odaklı düşünmeye yönelik görüş ve deneyimlerinin incelenmesi de araştırmanın bir diğer amacıdır. Bu araştırma, dizayn temelli ampirik bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Araştırma, 36 ortaokul 7. sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın veri kaynakları; enerji dönüşümleri kavramsal öğrenme ölçeği ve model tabanlı açıklamaları değerlendirme ölçeğidir. Bununla birlikte açık uçlu soru formu ile öğrencilerin tasarım odaklı düşünmeye yönelik görüşleri, günlüklerle ise öğrencilerin deneyimleri incelenmiştir. Tasarım odaklı düşünmenin uygulanması sonucunda, öğrencilerin enerji dönüşümleri konusunda yer alan kavramlarla ilgili kullandıkları öğelerin ve kurdukları bağlantıların seviyesinin, özetle model tabanlı açıklamalarının geliştiği belirlenmiştir. Bununla birlikte öğrencilerin enerji dönüşümleri konusu ile ilgili açık uçlu sorulara yönelik ortalama puanlarının da artış gösterdiği, özetle kavramsal öğrenmelerinin geliştiği tespit edilmiştir. Öğrencilerin görüşleri doğrultusunda tasarım odaklı düşünmeye yönelik 7 tema ortaya çıkmıştır. Bunlar: Tasarım odaklı düşünmenin katkıları, tasarım odaklı düşünmenin uygulanması sürecinde karşılaşılan zorluklar, tasarım odaklı düşünme aşamalarının zorluk derecesi, tasarım odaklı düşünmenin uygulanması sürecinde destek alma, tasarım odaklı düşünme aşamalarının beğenilme derecesi, ileride tasarım odaklı düşünme etkinliklerine zaman ayırma ve okul dışında tasarım odaklı düşünme etkinliklerine katılma. Günlüklerden elde edilen verilerin analizi sonucunda ise 3 temaya ulaşılmıştır: Öğrenme, memnuniyet ve eleştiriler. Bu araştırma kapsamında elde edilen bulgular, 'Bulgular ve Sonuçlar' başlığı altında daha ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to develop“Energy Transformations”module based on design thinking, and to examine the development of model-based explanations and conceptual learning of 7th grade students after they are taught this module. In addition, another purpose of the study is to examine the views and experiences of students towards design thinking. This study was designed as a design-based empirical study. It was carried out with 36 middle school 7th grade students. The data sources of the study are an assessment tool consisting of open-ended questions about energy transformations and model-based explanations produced on this subject. Besides, the students' views on design thinking were examined through open-ended questionnaires and their experiences through diaries. As a result of the implementation of design thinking, it was observed that the components the students used in relation to the concepts of energy transformations and the level of the sequences they established, in brief, their model-based explanations improved. In addition, it was found out that the mean scores of students for open-ended questions related to energy transformations increased and the students' conceptual learning about energy transformations improved. In line with the students' views, 7 themes emerged in relation to design thinking. These are as follows: Contributions of design thinking, difficulties encountered during the implementation of design thinking, difficulty level of design thinking stages, receiving support in the implementation process of design thinking, the degree of appreciation of design thinking stages, devoting time for design thinking activities in the future, and participating in design thinking activities outside school. As a result of the analysis of the data obtained from the diaries, 3 themes were reached: Learning, appreciation and criticism. The findings obtained within the scope of this study are discussed in more detail under the title“Findings and Results”.