The influence of emergent mixed-reality technologies on design thinking
Gelişen karma gerçeklik teknolojilerinin tasarım odaklı düşünme üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 594830
  2. Yazar: HASANE CEREN CİNDİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK GÜRSEL DİNO, YRD. DOÇ. DR. ELİF SÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Tasarım odaklı düşünme, sanal gerçeklik gibi gelişmekte olan teknolojilerin kullanımı açısından hala keşfedilmemiş bir alandır. Bu tez, sanal gerçeklik temelli teknolojilerin en yeni evrimi olan karma gerçeklik ortamının mimari temel tasarım eğitimi bağlamındaki potansiyellerine odaklanmaktadır. Araştırma, ortaya çıkan karma gerçeklik teknolojilerinin, birinci sınıf öğrencilerinin üç boyutlu temel tasarım görevleri bağlamında, iki farklı tasarım ortamını karşılaştırarak (fiziksel ve karma-gerçeklik ortamları) tasarım odaklı düşünme yetenekleri üzerindeki etkisini analiz ediyor. Bu çalışma, fiziksel ortamda alışılagelen tasarım araçlarını ve karma gerçeklik tasarım ortamında Microsoft HoloLens aracılığıyla yeni bir tasarım aracını kullanarak bir dizi tasarım sürecine dayanan iki aşamalı protokol çalışmalarından oluşmaktadır. Protokol çalışmaları ODTÜ Mimarlık Bölümü birinci sınıf öğrencisi olan dört katılımcı ile yürütülmüştür. Karma-gerçeklik ortamının potansiyellerinin güvenilir bir şekilde anlaşılmasını sağlamak için, sesli düşünme protokolleri, röportajlar, gözlem ve Linkografinin birleşimi olan karma bir metodoloji kullanıldı. Protokol çalışmalarının analizi, karma gerçeklik teknolojisi kullanımı ile birinci sınıf mimarlık öğrencilerinin tasarım düşünme süreçleri arasında pozitif bir ilişki olduğuna işaret etmektedir. Sonuçlar, katılımcıların fiziksel tasarımdan ziyade karma-gerçeklik tasarım ortamında daha yaratıcı ve üretken tasarım süreçleri yaşadıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Design Thinking is still an unexplored field in terms of usage of emergent technologies such as Virtual Reality (VR). This thesis focuses on the potentials of the Mixed-Reality (MR) environment, as the most recent evolution of VR-based technologies, in the context of architectural basic design education. The research analyzes the influence of emergent MR technologies on design thinking abilities of the first-year architectural students in the context of three-dimensional basic design tasks by comparing the two different design environments, which are the physical environment and the MR environment. The study consists of two sets of protocol studies based on a series of design processes by using regular design tools in the physical environment and using a new design tool in the MR design environment via Microsoft HoloLens. The protocol studies were conducted with four participants, who were the first-year architectural design students at METU, Department of Architecture. A mixed- methodology, which is a combination of think-aloud protocols, interviews, observation, and Linkography, was used to reach a reliable understanding of the potentials of the MR environment. Analysis of the protocol studies showed that there was a positive correlation between MR technology usage and the design thinking processes of the first-year architectural students. The results indicated that the participants experienced more creative and productive design processes in the MR design environment rather than the physical environment.