Araç parklarının uygunluk durumunun derin öğrenme ile tespit edilmesi
Determining the occupancy of vehicle parking areas by deep learning
  1. Tez No: 639436
  2. Yazar: AYŞE BETÜL BAKTIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Büyük şehirlerde yoğun trafik koşullarında bir aracın park edilmesi, uzun bir sürüş süresi ve beraberinde büyük zaman kayıplarına, trafik akışının bozulmasına ve dolayısıyla boş alan ararken çevre kirliliğine yol açar. Bir otoparka henüz girmeden önce içeride boş yer olup olmadığı bilgisine erişebilmek, bu tarz problemlerin önüne geçecektir. Kapalı otoparklarda bu sorun çeşitli sensör sistemleri ile çözülebilir, ancak bu çözümün açık otoparklara uygulanabilirliği konusunda gerek maliyet gerekse sürdürülebilirlik açısından problemler olmaktadır. Hali hazırda kameralarla donatılmış sokaklar ve caddeler, görüntü temelli çözümlere büyük bir kapı açmıştır. Bu çözümlerden son yıllarda yüksek doğruluklu sonuçlar vererek kendini kanıtlamış derin öğrenme metodu seçilmiş ve açık otoparklardaki park yerlerinin doluluk durumunu sınıflandıran bir derin öğrenme uygulaması geliştirilmiştir. Transfer öğreniminin ResNet modeli kullanılarak yapıldığı bu uygulamada yüksek doğruluk oranları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Parking a vehicle in heavy traffic conditions in large cities leads to a long driving time, as well as large time losses, traffic flow deterioration, and therefore environmental pollution when looking for free space. Having access to the information whether there is a free space before entering a parking lot will prevent such problems. In indoor parking lots, this problem can be solved with various sensor systems, but there are problems in terms of both cost and sustainability regarding the applicability of this solution to outdoor parking lots. Streets and parking areas already equipped with cameras have opened a huge door to image-based solutions. Among these solutions, the deep learning method, which has proven itself by giving high accuracy results in recent years has been chosen and a deep learning application has been developed that classifies the occupancy of parking spaces in outdoor car parks. In this application, where transfer learning is carried out using the ResNet model, high accuracy rates are obtained.