Hz. Süleyman kıssası ve sosyo-psikolojik açıdan tahlili ve değerlendirilmesi
The Story's of Solomon (upon him be) peace and it's to analysis and to appraise from way sociology psychology
  1. Tez No: 63946
  2. Yazar: HAYRİ ERENAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Hz Süleyman kendisine peygamberlikle beraber saltanatta verilmiş bir peygamberdir. O, Allah tarafından imtihan edilip imtihana sabrettikten sonra: Allah'dan kendisinden önce kimseye verilmemiş, sonra da kimseye verilmeyecek bir saltanat istemiş ve bu isteği kabul edilmiştir. Süleyman (a.s)'a şu mucizeler verilmiştir: Rüzgarın emrine verilmesi, şeytan ve cinlerin onun emrinde çalışması, hayvanların dillerini anlaması. Hz Süleyman Sebe Kraliçesi Belkıs'la ve diğer komşu devletleri ile diplomatik ilişkiler kurmuş ve bu ilişkilerinde barışı ön planda tutmuştur. Ayrıca o öneminde yaptırdığı mükemmel demir ve bakır eritme fırınları, güçlü deniz filosu ve şehircilik ve mimariye verdiği önemle de Hz. Süleyman dikkatlerini üzerine çekmektedir. Ayrıca onun hayvanlara olan acıma hissinde de, günümüz dünyası için önemli mesajlar vardır. Bununla beraber, eserlerde onun hayatı ile ilgili olarak ilginç bir çok yalan haberlere kendisi ve babasına atılmış iftiralara rastlamak mümkündür. Bu çalışmada özellikle bu tür haberleri tespit edilmeye çalışılmıştır. O'nun hayatından çıkarılabilecek mesajlar bölümüne ağırlık verilmiştir. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm“Temel islami kaynaklarına göre Hz Süleyman'ın hayatı”, ikinci bölüm“Kuran'da Hz. Süleyman”, üçüncü bölüm“Hz Süleyman'ın hayatı ile ilgili israiliyyat”dördüncü bölüm ise“Hz Süleyman'ın hayatından çıkarılacak mesajlar”dan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Solomon (upon him be peace) is a prophet who was given sultanate and prophecy together.After having been examinet bu Allah and having had patience to the hardships,he wanted Allah to give him sultanate which had not been given to anyone later and Allah accepted his desire. These are the miracles given to solomon (upon him be peace) Putting of the wind under his control;Satan and demonds working under his order Solomons understanding the tonues of animals. Solon (upon him be peace) had established diplomatic ties with the Quen of Sheba and other neighbouring states and attached a great importance to the peace in these realitions. In addition he attracted the attentions to himself by building iroin and copper melting furnaces and a powerful navy fleet and by attaching great importance to the architecture. In addition there are importent messages for uor toda's world in his ssnce of mercy to arnimals. However it is possible to see a lot of fulse information and narratives in teresting in coneetion with his life and s lansers against him and his father in the works. In this study especially the norratines of this kind were tried to be discovered and the messpes that can be derived from his life were concentratedan. This study consists of four parts. The first part is contituted from Soloman's life according to the main islamic sources“the second part from”Solomon (upon him be peace) in the Qur'an“ the from ”Judaica in connetion with Solomon (upon him be peace)' s life“ and the fourth part from ”The Messapes that can be derived fom Solomon (upon him be peace)' life.