Tarımsal desteklerin etkisinin çiftçi yönünden incelenmesi veçiftçinin toprak analizi yaptırma seçimlerinin değerlendirilmesi: Çumra örneği
Investigation of the effects of agricultural supports on the planted area amount and the preferred crop preference in terms of farmers
- Tez No: 639469
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE KURUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tarım sektörünün diğer ülke ekonomileri üzerindeki etkileri ve önemi gün geçtikçe artmakta hatta artmaya devam etmektedir. Son yıllarda yapılmış olan çalışmalarda tarım sektörü gelişmiş ülkelerin sektördeki büyüme oranının gelişmekte olan ülkelere göre daha yavaş büyüdüğünü ortaya çıkarmaktadır. Bunun ise en büyük sebebi olarak; belli bir büyüklük ve olgunluğa erişmiş olan gelişmiş ülkelerin, gelişmekte olan ülkelerin altyapı geliştirme ve yapısal olarak değişime gitmesi olarak gösterilebilir. Gelişmekte olan ülkelerde tarım sektöründe yer alan verimlilik artışı kalkınma stratejilerinin en önemli parçası olarak gösterilmektedir. Bu tarz bir sistemde kendine yer edinmeye çalışan ve yeni ürünler geliştirmek isteyen tarım üreticileri birden fazla faktörü göz önünde bulundurarak harekete geçmek ve ayakta kalmak zorundadır. Ülkemizde tarım sektöründe girişimde bulunan yatırımcıların; desteklerin az oluşu, tarımsal üretimde planlama eksikliği, girdi maliyetlerinin yüksek oluşu, teknoloji kullanımının yetersiz oluşu, arazinin çok parçalı oluşu, depolama ve pazarlama alt yapısının yetersizliği, üretim tekniklerinin yanlış kullanılması, üreticilerin teknik eğitim seviyesinin yetersizliği, girdi kullanımında dışa bağımlılık ve karar destek mekanizması yönüyle tarım bilgi sistemlerinde entegrasyonun sağlanamaması gibi birden fazla sayılabilecek problemler sonucunda başarısız oldukları görülmektedir. Bu çalışmada tarımsal desteklemelerin ekili alan miktarı ve ekilen ürün tercihi üzerine etkisinin çiftçi yönünden incelenmesi üzerine; birinci bölümde tarımsal destek ve tarım sektöründe destek kavramı, ikinci bölümde çiftçilere yönelik tarımsal destekler, ekili alan miktarı ve ekili ürün tercihi ayrıca Türkiye'de tarım sektöründe ekili alan ve ürün tercihi alanında destek veren kurum ve kuruluşlar belirtilmiştir. Çumra'ya bağlı 5 mahallede 100 tarım işletmesiyle yüz yüze anket yapılmış, tarımsal sorunlar ve çözümlerine yönelik öneriler alınmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects and importance of the agricultural sector on the economies of other countries are increasing and continue to increase day by day. In the studies conducted in recent years, the agricultural sector reveal sthat the developed countries'growth raten the sector has been growing more slowly than the developing countries. As the biggest reason fort his ; developed countries, which have reached a certain size and maturity, can be shown as developing countries'infastructure development and structural change. Increasing productuctivity in the agricultural sector in developing countries is considered as the most important part of development strategies. Agricultural producers who try to take their place in this type of system and want to develop new product Shavet act and survie by considering multiple factors. In our country, investors who enture in the agricultural sector ; low support , lack of planning in agricultural production, high input costs, inadequateuse of technology, inadequate land use, inadequate storage and marketing infrastructure, misuse of production techniques, inadequate technical education level of producers, foreign dependency and decision support mechanism in input use it seems that they have been unsuccesful as a result of multiple problems such as the lack of integration in agricultural information systems. In this study, the investigation of the effects of agricultural supports on the amount of cultivated land and the preference of cultivated crops in terms of farmers ; the first chapter in agricultural sector, agricultural support for farmers in the second part, the amount of cultivated land and crops preferences also support instutitions and organizations in cultivated area sand product preferences in the field of agriculture sector in Turkey is specified. A face-to-face survey was conducted with 100 agricultural enterprises in 5 neighborhoods of Çumra, suggestions for agricultural problems and solutions were received and the results were evaluated.