Türkiye'de terörün turizme ekonomik etkileri
The economic impacts of terror in Turkey on tourism
- Tez No: 639470
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA KIRKULAK ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
20. yüzyılın başlarından itibaren artış gösteren refah seviyesi ve ulaşım araçlarının erişilebirliği küresel olarak turizm hareketliliğinin artış göstermesinde önemli bir rol oynamıştır. 1960'lı yıllardan sonra Türkiye'nin uyguladığı politikalar yıllar içerisinde, gelen turist sayısı, turizm gelirleri, yatırım ve istihdam gibi ekonomik göstergelere olumlu katkılar yapmış bunun sonucunda Türkiye'nin turizm ekonomisi dünyada sayılı ülkeler arasına girmiştir. Hassas bir yapıya sahip olan turizm, krizlerden en çok etkilenen sektörlerden biri olarak gösterilmektedir. 2018 yılında terörizm endeksinde 17. sırada bulunan Türkiye, tarihi boyunca terör olaylarına tanıklık etmiştir. Bu çalışmada, 1990-2017 yılları arasında gerçekleşen terör olaylarının gelen turist sayısı üzerindeki etkisi 3 ayrı döneme ayrılarak regresyon analizi ile incelenmiştir. Bulgular terör olaylarının gelen turist sayısı üzerinde negatif bir etkiye sahip olmadığını, ancak İstanbul'da yaşanan terör olaylarının gelen turist sayısı üzerinde negatif yönde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, Diyarbakır ve Ankara'da yaşanan terör olaylarının sadece 1990-2000 yılları arasındaki dönemde gelen turist sayısı üzerinde negatif etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın diğer bulguları, terör olaylarına bağlı yaralanma ve ölüm sayısının gelen turist sayısı üzerinde etkisiz olduğunu gösterirken,kukla değişken olarak kullanılan 15 Temmuz Darbe Girişimi ve Rus Uçak Krizi gibi önemli siyasi gelişmelerin gelen turist sayısını olumsuz etkilediği görülmüştür. Türk Lirasının ekonomik değerinin gelen turist sayısına etkisi incelendiğinde, değerlenen Doların ya da başka bir ifade ile devalüe edilmiş Türk Lirasının gelen turist sayısı üzerinde olumlu bir etki yarattığı sonucuna ulaşılmıştır. Google sitesi üzerinden yapılan aramaların ise gelen turist sayısı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu, buradan hareketle turistlerin varış yerleri hakkında araştırma yaptığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing level of prosperity and accessibility of transportation since the beginning of the 20th century has played an important role in the increase in global tourist mobility. Turkey's policies after the 1960s have made a positive contribution to economic growth indicators such as number of tourists, tourism revenues, investment, and employment. Consequently, Turkey's tourism economy has become one of the few distinguishable countries in the world. Tourism, which has a fragile structure, is shown as one of the sectors that can be most easily affected by the economic crises. In this context, Turkey has witnessed terrorist attacks throughout its history and was ranked 17th in the tourism index in 2018. In this study, the impact of terrorist incidents between 1990 and 2017 on the number of incoming tourists will be examined throughout 3 sub-periods by using regression analyses. The findings show that while the general terrorist incidents do not have a negative effect on the number of incoming tourists, the terrorist incidents in Istanbul have significant and negative impact on incoming tourists. In addition, it was determined that the terrorist incidents in Diyarbakır and Ankara had a negative effect only on the number of incoming tourists between 1990-2000. The findings further show that while the number of injuries and deaths due to terrorist incidents was not significant on the number of incoming tourists, the crucial political events such as the July 15 Coup Attempt and the Russian Aircraft Crisis, which are shown as dummy variables in the analyses, negatively affected the number of incoming tourists. When the impact of the Turkish Lira's economic value on the number of incoming tourists was investigated, it is concluded that the depreciaed Turkish Lira against the American Dollar has a positive impact on the number of incoming tourists. Moreover, the findings show that the searches made on Google have a positive and significant impact on the number of incoming tourists implying that tourists mostly search about destinations of their visits in advance.