Köpeklerde doğal meme tümörlerinde HER2 ifadesinin ve apoptotik mekanizmaların araştırılması
Investigation of HER2 expression and apoptotic mechanisms in naturally occurring mammary tumors in dogs
  1. Tez No: 639526
  2. Yazar: AYŞE NUR AKKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT TOPLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Köpeklerde en sık görülen tümörlerden meme tümörleri, klinik, patolojik, prognostik önemini; bu evcil hayvanların insanlarla aynı çevresel ortamı ve koşulları paylaşması, genetik olarak insan meme tümörlerine yakınlık taşıması ve her geçen gün veteriner hekimlikte karşılaşılma sıklığının artışından almaktadır. Köpek meme tümörlerinin ileride prognoz ve tedavi sürecine yön verecek olan oluşum, gelişim ve tanı üçgenindeki hem hayvan sahipleri hem de klinisyen veteriner hekimlerin karşılaştığı güçlükler tümörün tipi, agresifliği ve tedavisini içermektedir. Buna yönelik olarak hayvanın yaşam kalitesi bakımından doğru yürütülmesi gereken bu süreç kapsamında, 42 adet meme biyopsi materyali histopatolojik ve immunohistokimyasal olarak incelenmiş, tümöre özgü lezyonlar tanımlanarak benign ve malign köpek meme tümörlerinin patogenezisi, apoptozis ve HER2'nin araştırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla, alınan örnekler histokimyasal yöntemler ile incelenerek tümörler histopatolojik olarak tanımlanmış, tümör dokularında apoptotik indeks TUNEL yöntem ile belirlenmiş, immunohistokimyasal yöntemle kaspaz-3, -8, -9 ve HER2 ekspresyonları semikantitatif olarak değerlendirilmiştir. Histopatolojik değerlendirmede tümörlerin 36 tanesi adenokarsinom, 6 tanesi ise adenom ve benign değişimler olarak sınıflandırılmıştır. Malign tümörler; tubuler karsinom, kompleks karsinom, karsinoma mikst tip, karsinoma ve malignant miyoepiteliyoma, karsinosarkom, duktal karsinom, intraduktal papillar karsinom, anaplastik karsinom, solid karsinom ve komedokarsinom olarak adlandırılmıştır. İmmunohistokimyasal boyamada, kaspaz-3, -8, -9, HER2 ekspresyonuna ilişkin değişen lokalizasyon ve şiddette pozitif reaksiyonlar belirlenmiştir. İyi huylu meme tümörlerinde TUNEL hafif pozitif ya da negatif reaksiyonlar; kötü huylu tümörlerde ise malign epitel hücre çekirdeklerinde TUNEL pozitif reaksiyonlar saptanmıştır. Çoğunluğu malign karakterde olan meme tümörlerinde belirlenen apoptotik mekanizmalardaki değişkenlikler hem onkogeneziste hem de apoptoziste rol alan genetik çeşitlilikle ilişkilendirilmiştir. Köpek meme tümörlerinde patolojik araştırmaların yanı sıra hücre büyüme, transkripsiyon, mutasyonların ve ekspresyon analizlerinin de yapılmasını içeren süregen çalışmalar yapılmalıdır. İnsan meme tümörlerinde prognoz ve hayatta kalma süresi açısından önemli olan HER2 immunpozitifliğinin çalışma olgularında yaklaşık 5'te 1 oranında görülmesi insan olguları ile karşılaştırılmış ancak sağlıklı hayatta kalım kayıtları ile yapılacak farklı çalışmalar ile bu bilgilerin anlam kazanacağı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Canine mammary tumors have clinical, pathological, prognostic significance for dogs as these pets share the same conditions as humans, genetically related to human breast cancers, and mammary tumors have increased frequency in veterinary medicine. Difficulties for both animal owners and clinicians in the formation, development and diagnosis that will shape the future prognosis and treatment of canine mammary tumors include the type, aggressiveness and treatment of the tumor. For this purpose, 42 mammary biopsy materials were examined histopathologically and immunohistochemically, and tumor-specific lesions were identified, and it was aimed to investigate the pathogenesis, apoptosis and HER2 of benign and malignant canine mammary tumors. The tumor samples were examined histopathologically, apoptotic index was determined by TUNEL method and caspase-3, -8, -9 and HER2 expressions were evaluated semi-quantitatively by immunohistochemical method. Histopathologically, 36 of the tumors were classified as adenocarcinoma and 6 were classified as adenoma and benign changes. Malignant tumors were classified as tubular carcinoma, complex carcinoma, carcinoma mixed type, carcinoma and malignant myoepithelioma, carcinosarcoma, ductal carcinoma, intraductal papillar carcinoma, anaplastic carcinoma, solid carcinoma and comedocarcinoma. Positive reactions with varying localization and severity related to caspase-3, -8, -9, HER2 expression were determined immunohistochemically. TUNEL reactions were mild positive or negative in benign mammary tumors, whereas positive reactions were detected in malignant epithelial cell nuclei in malignant tumors. Variations in apoptotic mechanisms determined in malign mammary tumors have been associated with genetic diversity that plays a role in both oncogenesis and apoptosis. Studies including cell growth, transcription, mutations and expression analysis should be conducted in addition to pathological research in canine mammary tumors. HER2 immunopositivity, which is important for prognosis and survival in human breast cancers, was approximately 1 in 5 in study cases and when compared with human cases, it has been revealed that this information will gain meaning with different studies to be conducted with healthy survival records.