Palatinal konumlu gömülü maksiller kanin vakalarında dentoalveolar yapıların konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
Evaluation of dentoalveolar structures in palatally impacted maxillary canines using cone beam computed tomography
  1. Tez No: 639527
  2. Yazar: AYLİN KAYADÜĞÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN EBRU ŞENIŞIK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: bu çalışmanın amacı, palatinal gömülü kanin dişlerin etyolojisini morfolojik özellikler üzerinden konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ile üç boyutlu olarak değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalışmamıza 13 yaş ve üzeri tek taraflı ve çift taraflı palatinal gömülü kanin dişi olan ve gömülü dişi olmayan (kontrol) 54 birey dâhil edilmiştir. Çalışma KIBT kayıtları üzerinde yürütülmüştür. Bireyler gömülü kanin tarafı ve sürmüş kanin tarafı olarak 2 gruba; kontrol, tek taraflı sürmüş, çift taraflı palatinal gömülü ve tek taraflı palatinal gömülü olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Hacimsel, boyutsal ve açısal ölçümler tüm gruplarda gömülü kaninin olduğu taraf ve sürmüş kaninin olduğu tarafta yapılmıştır. Gömülü-sürmüş olma durumuna göre gruplamada bağımsız grup t-testi; çoklu karşılaştırma için ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Elde edilen bulgular SPSS 19.0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda gömülü kanin dişin olduğu taraftaki lateral dişin mine-sement sınırının 8 mm apikalindeki meziodistal, bukkopalatinal kök genişliği lateral dişin meziodistal kron-kök açısı sürmüş kanin tarafına nazaran daha dardır. Kanin dişin gömülü olduğu tarafta sürmüş kanin tarafına göre; ark uzunluğu daha kısa, alveoler kretin 10 mm apikalindeki alveoler kret genişliği daha geniş bulunmuştur Çift taraflı palatinal gömülü kanin vakalarındaki lateral dişin meziodistal kron-kök açısı diğer gruplara göre daha dardır. Kontrol grubundaki lateral dişin mine-sement sınırının 8 mm apikalindeki meziodistal kök genişliği diğer gruplara göre daha geniş; bukkopalatinal kök genişliği çift taraflı palatinal gömülü kanin grubuna göre daha geniş bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine morphological features that could contribute to the aetiology of palatally impacted canines with cone-beam computed tomography (CBCT). Materials and Methods: The study consisted of 54 individuals with unilateral and bilateral impacted maxillary canines and control group (13 aged and older). The study was carried out on the maxillary CBCT scans. The individuals included in this study were divided into 2 groups as impacted canine side and non-impacted canine side; into 4 groups as control, unilateral non-impacted canines, bilateral impacted canines and unilateral impacted canines. Volumetric, dimensional and angular measurements were performed for all groups on impacted side and non-impacted side. Independent t-test was used for the evaluation of impacted and non-impacted canine side; One-way ANOVA was used for four groups. LSD test was used for post-Hoc analyses. Findings were evaluated using SPSS 19.0 program. Results: In our study the mesiodistal, buccolingual widths of the maxillary lateral incisor roots at the level of 8 mm apical to the cementoenamel junction and mesiodistal crown-root angulation of maxillary lateral incisors on the impacted side were narrower than the non-impacted side. Arch perimeter on the impacted side was shorter than non-impacted side. Alveolar width at 10 mm above the alveolar crest was significantly increased on the impacted side. The mesiodistal widths of the maxillary lateral incisor roots at the level of 8 mm apical to the cementoenamel junction were wider than the other groups, buccopalatal widths of the maxillary lateral incisor were wider than bilateral impacted canines group. Mesiodistal crown-root angulation of maxillary lateral incisors on the bilateral impacted canine group were more mesially than the other groups. Arch perimeter in the bilateral impacted canine group was shorter than other groups.