Gömülü maksiller kanin dişlerin değerlendirme kriterlerinin klinik olarak incelenmesi
A clinical investigation of the evaluation criteria for impacted maxillary canine teeth
- Tez No: 840572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİYE ÇAKMAK ÖZLÜ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı, gömülü maksiller kanin dişlerin radyografik özellikleri ile gömülü maksiller kanin dişleri sürdürmek için gereken traksiyon süresi arasındaki ilişkiyi ve tedavi başarını etkileyen faktörleri araştırmaktır. Materyal Metot: Çalışmada 121 hastanın tedavi öncesi panoramik radyografileri üzerinden ölçümler yapıldı. Yapılan ölçümlerde gömülü maksiller kanin dişin uzun aksının orta hat ile olan açısı, kasp tepesinin komşu dişlere göre horizontal konumu, kasp tepesinin oklüzal düzleme olan uzaklığı, kök ucu konumu ve kasp tepesinin komşu lateral dişe göre vertikal seviyesi kaydedildi. İki farklı ölçüm arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde sınıf içi korelasyon katsayısından yararlanıldı. Tedavi başarısına etki eden faktörlerin belirlenmesinde ikili lojistik regresyon analizinden yararlanıldı. Traksiyon süresinin diğer parametrelerle ilişkisini tespit etmede lineer regresyon analizi kullanıldı. Gömülü maksiller kanin dişin orta hat ile yaptığı açı ve gömülü maksiller kanin dişin kasp tepesinin oklüzal düzleme olan uzaklığı ile tedavi başarısı arasındaki ilişkiyi belirlemek ve bir kesme değer elde etmek amcıyla ROC analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this retrospective study was to investigate the relationship between the radiographic features of impacted maxillary canines and the traction time required for the treatment of impacted maxillary canines and the factors affecting treatment success. Material and Method: In the study, data from pretreatment panoramic radiographs and patient records of 121 consecutive patients with impacted maxillary canine were analysed. The measurements included the angle of the long axis of the impacted maxillary canine tooth with the midline, the horizontal position of the cusp tip with relative to the adjacent teeth, the distance of the cusp tip to the occlusal plane, the apex position and the vertical level of the cusp tip with relative to the adjacent lateral tooth. The intraclass correlation coefficient was used to evaluate the relationship between two different measurements. Binary logistic regression analysis was used to determine the factors affecting treatment success. Linear regression analysis was used to determine the relationship between traction time and other parameters. ROC analysis was performed to determine the angle of the impacted maxillary canine tooth with the midline and the distance of the pulp apex of the impacted maxillary canine tooth from the occlusal plane and the cut-off value for treatment success.