Intent Prediction in pHRI: Subtask Recognition with Deep Learning
Fiziksel İnsan-Robot Etkileşiminde Niyet Kestirimi: Derin Öğrenme ile Alt Görev Tanıma
- Tez No: 639541
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ AKGÜN, PROF. DR. ÇAĞATAY BAŞDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bir robotun uygun şekilde yardım edebilmesi için, fiziksel işbirliği içeren görevlerde insan niyetinin kavranabilmesi önemlidir. Bu çalışmada, ortaklaşa yürütülen çoğu görevin sıralı alt görevlerden oluştuğunu ve insanın niyetinin yürütülecek olan bu alt görevlere denk geldiğini öne sürüyoruz. Bu alt görevler farklı gereksinimlere sahip olabilirler, dolayısıyla tek bir denetleyici, etkileşimi düzenlemek için en iyi seçenek olmayabilir. Bu alt görevler gerçek zamanlı olarak tanınabildiği zaman, uygun denetleyici veya denetleyici parametreleri seçilebilecektir. Biz, bu çalışmada, alt görevleri tanıma fikrini öneriyor, problemimizi bir zaman serisi sınıflandırması olarak formüle ediyor ve bunu başarmak için derin öğrenme yaklaşımını kullanıyoruz. Bu çalışma kapsamında üç farklı deney gerçekleştirdik. Birinci deneyde (n = 10 katılımcı), alt görevleri tanıma yaklaşımımızın uygulanabilir olduğunu ve böyle bir yaklaşımla elde edilen tahmin oranımızın %90'ın üzerinde olduğunu gördük. İkinci deney (n = 5 katılımcı) kapsamında yaklaşımımızı çok zorlu koşullarda test ettik ve yaklaşımımızın farklı kullanıcılara, insan kolu konfigürasyonlarına, denetleyici parametrelerine ve çevre katılığına karşı gürbüz olduğunu gösterdik. Üçüncü deneyde (n = 18 katılımcı) ise yaklaşımımızı gerçek zamanlı olarak test ettik. Sonuçlar, önerdiğimiz yaklaşım kullanıldığında görev performansının iyileştirilebile-ceğine dair deneysel bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Understanding the human's intention in a physical collaborative task is important for a robot to provide the right type of assistance. We claim that most tasks are made of sequential subtasks and define the human intention as the current desired subtask to be executed. These subtasks have different requirements and a single controller will not be the best way to regulate the interaction. If these subtasks can be recognized in real time, an appropriate controller or controller parameters can be selected. In this work, we propose the idea of subtask recognition, formulate it as a time series classification problem, and develop a deep learning approach to accomplish it. We perform three experiments. The first one (n=10 subjects) verifies the viability of our subtask recognition approach, achieving above 90% test accuracies. The second one (n=5) tests our approach in multiple challenging conditions and shows that it is robust to different human operators, human arm configurations, controller parameters, and environment stiffnesses. The third experiment (n=18) tests our approach in real time. The results provide empirical evidence that the task performance is improved using the proposed approach.