Ordu ili çevre sularında yaygın anyon ve katyonların potansiyometri-kromatografi metotları ile tayinleri
Determination of common anions and cations in environmental waters of Ordu province by potentiometry-chromatography methods
  1. Tez No: 639542
  2. Yazar: MERAL GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, bütünüyle katı-hal PVC-membran anyon ve katyon duyarlı mikrosensörler hazırlanmış ve potansiyometrik performans özellikleri araştırılmıştır. Hazırlanan mikrosensörlerin potansiyometrik performansları (doğrusal çalışma aralığı, tayin limiti, cevap zamanı, eğim, pH çalışma aralığı, kullanım ömrü vb.) araştırılmıştır. Optimum karaktere sahip sensörler kullanılarak; Ordu İli Turnasuyu Çayı boyunca 10 istasyondan 1 yıl boyunca düzenli aralıklarla toplanan su numunelerinde bulunması muhtemel bazı katyon ve anyonların potansiyometrik tayinlerinin yapılması amaçlanmıştır. Hazırlanan sensörler kullanılarak su numunelerindeki Clֿ, NOˉ3, K⁺ ve Na⁺ iyonlarının hızlı, doğru, hassas ve ekonomik tayinleri başarıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca aynı numuneler eş zamanlı iyon kromatografi sisteminde analiz edilmiştir. Elde edilen potansiyometrik ve iyon kromatografik sonuçlar istatistiki olarak karşılaştırılmış (çift taraflı t-testi) ve sonuçların %95 güven aralığında birbiriyle uyum içerisinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, all solid-state PVC-membrane anions and cations sensitive microsensors were prepared and potentiometric performances of the microsensors were investigated. The potentiometric performances (linear working range, detection limit, response time, slope, pH working range, lifetime etc.) of the prepared microsensors were investigated. By using the microsensors as optimum ones; it is aimed to be potentiometric determination of some cations and anions in water samples that collected from 10 stations along Turnasuyu Stream of Ordu Province for 1 year at regular intervals. Fast, accurate, sensitive and economical determinations of Cl-, NOˉ3, K⁺, and Na⁺ ions in water samples were successfully performed using the prepared sensors. Also the water samples were analysed by dual-ion chromatography system. The obtained potentiometric and ion chromatographic results were compared statistically (pared t-test) and the results were found to be in agreement with each other in the 95% confidence interval.