Robotik mitral kapak cerrahisi ile konvansiyonel mitral kapak cerrahisinin postoperatif sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of postoperative outcomes between robotic mitral valve surgery and conventional mitral valve surgery
- Tez No: 639543
- Danışmanlar: PROF. CENGİZ BOLCAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Robotik mitral kapak cerrahisi gelişen teknoloji ile doğru orantılı olarak tüm dünyada yaygınlaşmaya devam etmektedir. Günümüzde avantajlarının yüksek olması nedeniyle konvasiyonel yöntemlere göre daha tercih edilebilir hale gelmiştir. Bu çalışmamızda robotik mitral kapak cerrahisi ile konvansiyonel mitral kapak cerrahisinin postoperatif sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza kliniğimizde 2014 ile 2020 yılları arasında robotik mitral kapak cerrahisi ve klasik sternotomi ile konvansiyonel mitral kapak cerrahisi uygulanan toplam 130 hasta dahil edildi. Robotik mitral kapak replasmanı yapılan 64 hasta Grup I, klasik tam sternotomi ile konvansiyonel mitral kapak replasmanı yapılan 66 hasta Grup II olmak üzere tüm hastalar iki gruba ayrıldı. Hastalar operasyon öncesi genel demografik verileri (yaş, cinsiyet, vücut ağırlıkları vb.), komorbiditeleri (hipertansiyon, diyabetes mellitus, kronik obstruktif akciğer hastalığı, periferik arter hastalığı, hiperlipidemi vb.), intraoperatif değişkenler (kardiyopulmoner bypass süreleri, kross klemp süreleri), postoperatif ventilasyon süreleri, drenaj miktarları, transfüzyon miktarı, inotrop ihtiyacı, revizyon, ritim bozukluğu, yoğun bakım ile hastane kalış süreleri ve mortalite açısından retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Her iki hasta grubunun yaş, cinsiyet, vücut kite indeksi gibi demografik verileri ve preoperatif komorbid faktörleri arasında anlamlı fark yoktu. Grup I'de hastaların 26'si(%41) erkek, 38'i(%59) kadın olup hastaların yaş ortalaması 56,38±9,94(min-max: 26-75 ); ortalama vücut kitle indeksi(VKI) 27,34±4,49(min-max: 18,2-31,4 )'dir. Grup II'de hastaların 30'u(%46) erkek, 36'sı(%54) kadın olup yaş ortalamaları 58,46±11,32 (min-max: 22-72 ); ortalama vücut kitle indeksi (VKI) 28,3±4,25 (min-max:18,7-32,1)'dir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Robotic mitral valve surgery continues to become widespread all over the world in direct proportion to the developing technology. Due to its high advantages, it has become more preferable than conventional methods. In this study, we aimed to compare the postoperative results of robotic mitral valve surgery and conventional mitral valve surgery. Materials and Methods: A total of 130 patients who underwent robotic mitral valve surgery and conventional mitral valve surgery with full sternotomy between 2014 and 2020 were included in our study. All patients were divided into two groups; Group I, with 64 patients who underwent robotic mitral valve replacement, and Group II, with 66 patients with conventional full sternotomy. General demographic data (age, gender, body weights, etc.), comorbidities (hypertension, diabetes mellitus, chronic obstructive pulmonary disease, peripheral artery disease, hyperlipidemia, etc.), intraoperative variables (cardiopulmonary bypass times, cross-clamp times) postoperative ventilation times, drainage amounts, transfusion amount, inotropic need, revision, arrhythmia, intensive care and hospital stay times and mortality were analyzed retrospectively. Results: There was no significant difference between demographic data such as age, gender, body kit index and preoperative comorbid factors of both patient groups. In Group I, 26 (41%) of the patients were male and 38 (59%) were female, and the average age of the patients was 56.38 ± 9.94(min-max: 26-75 ); average body mass index (BMI) was 27.34 ± 4.49. In Group II, 30 (46%) of the patients were male and 36 (54%) were female, and the average age of the patients was 58.46 ± 11.32(min-max: 22-72 ); average body mass index (BMI) was 28.3 ± 4.25(min-max:18,7-32,1).