Alzheimer ve diğer yetişkin demanslarda corpus amygdaloideum, hippocampus, insula ve temporal lob hacimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the volume of amygdaloid body, hippocampus, insula and temporal lobe in alzheimer'sdisease and other types of dementias
  1. Tez No: 639568
  2. Yazar: GAMZE ANSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM UFUK ŞAKUL, PROF. DR. AYŞENUR CİLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Demans ve Alzheimer hastalığı ortalama yaşam ömrünün uzamasıyla yaşlı popülasyonda sıklıkla görülen, nedenleri tam anlaşılamamış ve tedavisi bulunmayan progresif nörodejeneratif hastalıklardır. Bu çalışmada, demans ve Alzheimer'da özellikle tutulan beyin bölgelerini tespit etmek için hippocampus alt bölgelerindeki atrofi paterni ve bazı limbik yapıların atrofi düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 61 birey, Alzheimer hastası (18), demans (16) ve sağlıklı kontrol (27) olmak üzere 3 gruba ayrılarak T1 ağırlıklı görüntülerinde MRICloud ve VolBrain ile hacimsel değerlendirilmeleri yapıldı. Gyrus temporalis medius, total hippocampus, sağ ve sol CA1, sol CA2-3 ve CA4-DG hacimleri kontrol grubunda Alzheimer grubundan anlamlı olarak fazla bulundu (p0,05). Sağ rostral ve dorsal anterior gyrus cinguli beyaz cevher hacimleri, demansta Alzheimer grubundan; subgenual anterior gyrus cinguli sol beyaz cevher ve sağ gri cevher hacimleri kontrol grubunda Alzheimer grubundan anlamlı oranda fazla bulundu (p0,05). Sonuç olarak; demans ve Alzheimer hastalıklarında hippocampus segmentleri ve anterior gyrus cinguli'nin alt bölüm hacimlerinin değerlendirilmesinin, hastalıkların evreleri ve bu bölgelerin hastalıklarla olan fonksiyonel ilişkilerinin belirlenmesinde yardımcı olacağı sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
Dementia and Alzheimer's disease are progressive neurodegenerative diseases that are frequently seen in the elderly population, their reasons are not fully understood and have no cure. In this study, it was aimed to determine the atrophy pattern of hippocampal sub-regions and some limbic structures in order to detect the brain regions especially affected in these diseases. For this purpose, 61 individuals were divided into 3 groups as Alzheimer (18), dementia (16), healthy control (27) and volumetric evaluation was made with MRICloud and VolBrain on T1-weighted MRIs. In control group, volumes of middle temporal gyrus, total hippocampus, right and left CA1, left CA2-3 and CA4-DG segments were significantly higher than Alzheimer's group (p 0.05). In dementia group, white matter volumes of right rostral and dorsal anterior cingulate gyrus were significantly higher than Alzheimer's group; in control group, left white and the right gray matter volumes of subgenual anterior cingulate gyrus were higher than Alzheimer's group (p 0.05). It has been concluded that evaluating the hippocampal segments and volumes of subdivision of anterior cingulate gyrus in dementia and Alzheimer's disease will help determine the stages of the diseases and the functional relations between these regions and diseases.