Skafoid kaynamamada dorsal kapsüler tabanlı vaskülarize distal radius kemik greftlemesinin klinik, fonksiyonel ve radyolojik sonuçları
Clinical, functional and radiological results of dorsal capsular-based vascularized distal radius bone graft in scaphoid nonunion
  1. Tez No: 639569
  2. Yazar: MUHAMMET OKKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BULUÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ Bu çalışma skafoid kaynamaması sonrası uygulanan dorsal kapsüler tabanlı vaskülarize distal radius kemik greftlemesinin sonuçlarını klinik, fonksiyonel ve radyolojik olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. YÖNTEM Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Eylül 2014 ile Şubat 2019 tarihleri arasında avasküler nekrozun eşlik ettiği skafoid proksimal bölge kırıklarının kaynamamasına bağlı ilerlemiş çökmesi (SNAC evre 1) bulunan 15 hastaya dorsal kapsüler tabanlı vaskülarize distal radius greftlemesi uygulandı. Hastaların preoperatif ve postoperatif radyolojik sonuçları (skafolunat açı, karpal yükseklik oranı, değiştirilmiş karpal yükseklik oranı, skafoid yükseklik uzunluk oranı), postoperatif dönemde klinik (el bilek eklem hareket açıklıkları ile kavrama (grip strength) ve çimdik güçleri (key pich strength)) ve fonksiyonel (Modifiye Mayo El Bilek Skorlama Sistemi, VAS ağrı skorlaması, Quick DASH skorlaması) parametreleri retrospektif olarak değerlendirildi. BULGULAR 15 hastanın tamamında ameliyat sonrası takiplerinin 4. ayında kaynama sağlandı. Bu hastaların kliniğimize başvuru süreleri ortalama 6.2±4.48 (2-18) ay idi. Ameliyat sonrası takip sonunda bakılan eklem hareket açıklıkları, kavrama, anahtar çimdik ve parmak ucu gücü bakımından opere olan ve olmayan taraf arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Ameliyat öncesi ve takiplerin sonrasında ölçülen karpal yükseklik oranı, değiştirilmiş karpal yükseklik oranı ve skafoid yükseklik uzunluk oranlarında istatiksel olarak anlamlı bir değişiklik olmaz iken (p>0.05), skafolunat açıda istatiksel olarak anlamlı bir düşüş saptandı (p=0.01). Hiçbir hastada ek cerrahi prosedür gerektirecek bir komplikasyon ile karşılaşılmadı ve tüm hastalar ameliyat sonrası 6. ayında iş hayatlarına ve sportif aktivitelerine geri dönüşü gerçekleştirdi. SONUÇ Avasküler nekrozun eşlik ettiği skafoid proksimal kısım nonunion gelişen hastalara uyguladığımız dorsal kapsüler tabanlı vaskülarize distal radius kemik greftlemesinin radyolojik ve klinik sonuçlarının olumlu olmasıyla birlikte fonksiyonel sonuçlarına baktığımızda ağrının ortadan kalkması, el bilek fonksiyonunun iyileşmesi ve karpal aligmentın düzelmesi çalışmamızı değerli kılan etkenlerdi.
Özet (Çeviri)
PURPOSE This study aims to evaluate the surgical results of distal radius dorsal capsular-based vascularized bone grafting performed after scaphoid nonunion in terms of clinical, functional and radiological parameters. METHOD Distal radius dorsal capsular-based vascularized bone grafting was performed on 15 patients at Kocaeli University, Faculty of Medicine, Department of Orthopedics and Traumatology, due to scaphoid nonunion between September 2014 and February 2019. In the study, stage 1 patients were included with advanced stage collapse (SNAC) developing in the proximal region due to scaphoid nonunion accompanied by avascular necrosis. Radiological, functional and clinical results of these patients ((scapholunate angle, carpal height ratio, altered carpal height ratio, scaphoid height length ratio, Modified Mayo Hand Wrist Scoring System, VAS pain scoring, Quick Dash Scoring and hand, wrist and joint motion range, grip and pinch strengths (key pinch strength)) were evaluated retrospectively. FINDINGS In this study, 15 patients were evaluated. In all of the patients included in the study, nonunion developed in their predominantly used hands. The mean duration of admission to our clinic was 6.2 ± 4.48 (2-18) months. There was no statistically significant difference between the operated and non-operated side in terms of range of motion of the wrist and grip, key pinch and fingertip strength at the latest follow-up (p> 0.05). While there was no statistically significant change in the carpal height ratio, altered carpal height ratio and scaphoid height length ratios measured before surgery and after follow-up (p> 0.05), there was a statistically significant decrease in the scapholunate angle (p = 0.01). CONCLUSION We found that the radiological and clinical results of the dorsal capsular-based vascularized distal radius bone grafting applied to patients who developed scaphoid proximal part nonunion accompanied by avascular necrosis were positive. When we look at the functional results, the elimination of pain, improvement of wrist and hand function and improvement of the carpal alignment were the other factors that made our study valuable.