Dijital ses modellemelerinden yola çıkarak bir besteleme çalışması
A music composition based on digital sound models
- Tez No: 639579
- Danışmanlar: PROF. DR. ATTİLA KADRİ ŞENDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Günümüzde bilgisayar ortamında kullanabileceğimiz dijital ses işleme yazılımları (digital audio workstation, DAW) profesyonel müzik stüdyolarından bu işle uğraşan ev kullanıcılarına kadar çok yaygın bir yelpazede kullanılmaktadır. Bu çalışmada dijital ortamın sağladığı ses olanaklarından yararlanarak örnek olay modeli uygulanmış, bu modeller çerçevesinde beste üretimi aşamasında yaşanan farklı durumlar değerlendirilmiş ve sonuç olarak bir besteleme çalışması ortaya konmuştur. Dijital uygulamalar ve çalgılar araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Besteleme çalışmasının dijital ortamda seslendirilmesi de araştırmanın bir parçasıdır. Araştırmanın ana hedefleri arasında yeni besteleme yöntemlerinin ortaya konması, ileriki projelerde de kullanılması amacıyla dijital ortamda ses kütüphanesinin oluşturulması ve oluşturulan dijital modellerin orkestralama çalışması için grafik notalama dilinin oluşturulması gibi konular yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital audio workstation (DAW), which we may use in computer environment, uses in a wild range from professional music studios till home users, who is engaged in this work nowadays. In this research, with the sound possibilities usage, provided by digital environment has applied model of case study, at this case has been valuated various situations experienced during the composition process, and was, eventually, presented composition work. Digital programs and musical instruments create the world of study. Performance of the composition work in digital environment was the part of research. Among the main goals of the research are to reveal new composition methods, creation of sound library in digital environment, to use it for projects in the future, and create the language of graphic notation for orchestration of digital models.