Dijital ses işleme istasyonlarının tarihsel süreçte gelişimi ve şarkıcı-şarkı yazarları üzerindeki etkisinin incelenmesi
An examination of the historical development of digital audio workstations and their impact on singer-songwriters
- Tez No: 994890
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLÜM ÖTENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
Özet
Bu araştırma, dijital ses işleme istasyonlarının (Digital Audio Workstations, DAW) tarihsel süreçteki gelişimini ve şarkıcı-şarkı yazarlarının müzik üretim sürecine etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. DAW yazılımları, ortaya çıktıkları andan günümüze kadar olan süreçte, müzik üretiminde daha önce farklı araçlar aracılığıyla yerine getirilen birçok işlevi bünyesinde toplayarak müzik üretim pratiklerinde önemli bir dönüşüm yaratmıştır. Çalışmada, bu dönüşümle ilişkili müzik teknolojilerinin tarihsel gelişimi, söz konusu işlevlerin günümüzde DAW yazılımları bünyesinde nasıl yerine getirildiği ve bu dönüşümün şarkıcı-şarkı yazarlarına etkileri incelenmiştir. Araştırmada nitel betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda, konuya ilişkin literatür taraması gerçekleştirilerek dijital ses işleme istasyonları ve ilgili müzik teknolojileri alanındaki tarihsel, kavramsal ve güncel kaynaklar incelenmiştir. DAW bünyesinde gerçekleştirilebilen işlemler, sesin kaydedilmesi, işlenmesi ve üretilmesi olarak sınıflandırılmış, bu işlemlerin tarihsel süreçte hangi teknolojiler aracılığıyla gerçekleştirildiği ve DAW içerisinde nasıl bütünleştiği ortaya konmuştur. Ardından, DAW yazılımlarının günümüzde bu işlemleri nasıl gerçekleştirdiği incelenmiş ve şarkıcı-şarkı yazarlarına etkileri; üretim, iş birliği, kariyer, eğitim ve müzik teknolojilerine erişim başlıkları çerçevesinde ele alınmıştır. Araştırma sonucunda, dijital ses işleme istasyonlarının şarkıcı-şarkı yazarlarının müzik üretim süreçlerini önemli ölçüde dönüştürdüğü görülmüştür. DAW yazılımlarının, önceki dönemlere kıyasla daha düşük maliyetli ve erişilebilir bir üretim ortamı sunduğu; bu durumun, şarkıcı-şarkı yazarlarının kendi müzikal üretimlerini bağımsız olarak gerçekleştirebilmelerine, üretim sürecinde doğrudan sesle çalışabilmelerine, farklı kişilerle daha esnek iş birlikleri kurabilmelerine, oluşturdukları ses dosyaları aracılığıyla mesleki görünürlüklerini artırabilmelerine ve bireysel ilgi alanlarına yönelik üretimleri destekleyerek müzik eğitim süreçlerine katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the historical development of digital audio workstations (DAWs) and their effects on the music production processes of singer-songwriters. From their emergence to the present day, DAW software has brought together many functions that were previously carried out through different tools, creating a significant transformation in music production practices. In this study, the historical development of music technologies associated with this transformation, the ways in which these functions are currently performed within DAW software, and the effects of this transformation on singer-songwriters are examined. A qualitative descriptive survey method was employed in the study. Accordingly, a literature review was conducted, and historical, conceptual, and contemporary sources related to digital audio workstations and relevant music technologies were examined. The processes that can be carried out within DAWs were classified as sound recording, sound processing, and sound generation, and the technologies through which these processes were historically performed, as well as how they have been integrated within DAWs, were identified. Subsequently, the ways in which DAW software currently performs these processes were examined, and their effects on singer-songwriters were addressed within the framework of production, collaboration, career, education and access to music technologies. The findings of the study indicate that digital audio workstations have significantly transformed the music production processes of singer-songwriters. It was concluded that DAW software provides a more affordable and accessible production environment compared to previous periods, enabling singer-songwriters to independently carry out their musical productions, work directly with sound during the production process, establish more flexible collaborations with others, increase their professional visibility through the audio files they create and contribute to music education processes by supporting productions aligned with individual interests.