İdiyopatik granülomatöz mastit ve inflamatuvar meme kanserinin manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of magnetic resonance imaging (MRI) findings of idiopathic granulomatous mastitis and inflammatory breast cancer
  1. Tez No: 639580
  2. Yazar: EMIL SETTARZADE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE DURHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: İdiyopatik granülomatöz mastit (İGM) memenin etiyolojisi net bilinmeyen, nadir görülen benign bir hastalığı olup, inflamatuvar meme karsinomu (İMK) başta olmak üzere meme karsinomları ile karışabilmektedir. Bu çalışmada, manyetik rezonans görüntüleme (MRG) kullanarak inflamatuvar meme karsinomu ve idiyopatik granülomatöz mastiti ayırt etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Hacettepe Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda Ocak 2014 ve Nisan 2020 tarihleri arasında meme MRG çekilmiş olan 1249 hastanın Hacettepe Üniversitesi elektronik hasta dosyalarından MRG raporları ve fizik muayene bulguları retrospektif olarak değerlendirildi. Bu hastalardan klinik olarak inflamatuvar bulguların (ciltte kalınlaşma, ödem, kızarıklık) eşlik ettiği hastaların patoloji raporları değerlendiririldi. İnflamatuvar lezyonlar patoloji sonuçlarına göre benign inflamatuvar (granülomatöz mastit) ve malign inflamatuvar (inflamatuvar meme kanseri) lezyonlar olarak ayrıldı. Tüm bu değerlendirmeler sonucunda patolojik olarak doğrulanmış 20 İGM ve 18 İMK olgusu belirlendi. Olgular kliniklerine göre ve MRG'de morfolojik özelliklerine, dinamik eğri paterlerine, difüzyon görüntüleme özelliklerine, T2 ağırlıklı sinyal intensite oranlarına (T2A-SİO) (lezyon/çevre fibroglanduler doku), lenfadenopati varlığı, multifokal lezyon varlığına göre değerlendirildi. Kategorik değişkenler açısından grup karşılaştırmaları süreklilik düzeltmeli Ki kare testi veya Fisher kesin Ki kare testi ile yapıldı. Bulgular: İGM olan olgular daha genç yaşta idi. Her iki grupta da lezyon boyutları, lezyon şekil ve çevre özellikleri bakımından anlamlı farklılık izlenmedi. Aksiller lenfodenopati varlığı daha çok malign lezyonlarda izlenmekte idi. Benign ve malign inflamatuvar lezyonların ADC değerlerinde anlamlı farklılık saptanmadı (p=0.163). Tip 1 ve tip 2 dinamik eğri paternlerinin daha çok benign inflamatuvar, tip 3 eğri paterninin ise malign inflamatuvar lezyonlarda izlendiği anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Idiopathic granulomatous mastitis (IGM) is a rare benign disease with an unknown etiology, which may mimic breast carcinoma. In this study, we aimed to distinguish idiopathic granulomatous mastitis (IGM) from inflammatory breast carcinoma (IBC) via magnetic resonance imaging (MRI). Materials and Methods: 1249 patients who underwent breast MRI between January 2014 and April 2020 were retrospectively reviewed from our institution's database. Based on pathology reports, patients who had breast lesions with accompanying inflammatory signs (skin thickening, edema, redness) were classified as benign or malignant. 20 patients diagnosed with pathologically proven IGM and 18 patients with pathologically proven IBC were included in this study. The lesions were evaluated according to MRI features such as morphology, multifocality, T2 signal intensity ratios, ADC values, kinetic contrast enhancement curves and presence of lymphadenopathy. Chi- square test or Fisher exact Chi-square test were used for statistical analysis. Results: The patients were younger in IGM group. No significant difference was observed in terms of lesion size, shape and margin between IGM and IBC groups. Axillary lymphadenopathy was more common in IBC group. ADC values of benign inflammatory lesions were not significantly different from those of malignant lesions (p=0,0163). While type 1 and 2 dynamic curves were mostly observed in benign lesions, type 3 dynamic curve was more common in malignant inflammatory lesions.