Hepsidinin sepsis ve septik şok hastalarında tanısal değerliliği
Diagnostic value of hepcidin in patients with sepsis and septic shock
- Tez No: 639587
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR CANDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, İlk ve Acil Yardım, Biochemistry, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ Sepsis, sistemik, kontrolü zor ve yıkıcı etkileri olan, konağın enfeksiyona karşı düzensiz yanıtına bağlı organ disfonksiyonudur. Patofizyolojinin anlaşılmasında gelişmeler yaşanmasına, yoğun bakım imkânlarının gelişmesine ve farmakoterapi imkânlarının artışına rağmen, sepsiste mortalite ve morbidite oranları yüksek kalmıştır. Bu hastaların tanısını hızlandırmak ve sepsisin ciddiyetini belirleyebilmek tedavinin hızlanmasına, dolayısıyla mortalite ve morbiditenin azalmasına sebep olacaktır. Hepsidin; hepatositlerde sentezlenen, demir metabolizmasının baş hormon regülatörü, antimikrobiyal peptit ve akut faz reaktanıdır. Bu çalışmada, konak savunmasına katkıda bulunarak sepsiste etkinlik gösteren bu peptidin, sepsis ve septik şok hastalarında tanısal değerliliğini belirlemeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışma, acil servisimize başvurup sepsis tanısı alan hastalar ve sağlıklı gönüllülerle gerçekleştirilmiştir. Başvuru anında enfeksiyon şüphesi olan hastalarda qSOFA skoruna bakılmış, qSOFA skoru 2 ve 2'nin üzerinde olan hastalarda SOFA skoru hesaplandı. SOFA skoru 2 ve 2'nin üzerinde olan hastalar çalışmaya dahil edildi. İlk bir saat içinde uygun sıvı tedavisi ile vazopressör olmaksızın OAB≥65 mmHg ve laktat seviyesi ≤2 olan hastalar sepsis grubuna dahil edilirken,uygun sıvı tedavisine rağmen vazopressör ile OAB ≥65 mmHg ve laktat değeri 2> mmol/L olan hastalar septik şok grubuna dahil edildi. Hasta ve kontrol grubunda yer alan hastalarda hepsidin, CRP, IL-6, TNF α ve lökosit değerlerine bakıldı; SOFA ve APACHE II skorlarında yer alan parametreler ve toplam puanları kaydedildi. Verilerin dağılımının normalitesinin test edilmesi amacıyla Kolmogorov-Smirnov testi, ikili grup karşılaştırmasında Mann-Whitney U testi, kategorik verilerin karşılaştırılmasında Pearson ki kare testi ve korelasyon belirlenmesi için Spearman korelasyon testi kullanıldı. Belirlenen veriler için ROC analizi ve AUC değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
AIM Sepsis is organ dysfunction, which is systemic, difficult to control and has destructive effects, due to the host's irregular response to infection. In spite of improvements in understanding of the pathophysiology, the development of intensive care facilities and the increase of pharmacotherapy opportunities; mortality and morbidity rates remained high in sepsis. Accelerating the diagnosis of these patients and being able to determine the severity of sepsis will speed up the treatment and thus decrease mortality and morbidity. Hepcidin is the regulator of iron metabolism, also antimicrobial peptide and acute phase reactant which is synthesized in hepatocytes. In this study, we aimed to determine the diagnostic value of this peptide, which is effective in sepsis by contributing to host defense, in patients with sepsis and septic shock. MATERIAL AND METHOD The study was carried out with patients who were admitted to the emergency department and were diagnosed with sepsis and healthy volunteers. At the time of admission, the qSOFA score was checked in patients with suspected infection, and the SOFA score was calculated in patients who had a qSOFA score of 2 and above. Patients with a SOFA score of 2 and above were included in the study. Patients with OAB≥65 mmHg and lactate level ≤2 without vasopressor with appropriate fluid therapy within the first hour are included in the sepsis group, while patients with OAB ≥ 65 mmHg and lactate value 2> mmol / L with vasopressors despite appropriate fluid therapy were included in the septic shock group. Hepcidin, CRP, IL-6, TNF α and leukocyte values were noted in the patient and control groups; Parameters and total scores of SOFA and APACHE II were recorded. Kolmogorov-Smirnov test to test the normality of the distribution of data, Mann-Whitney U for binary group comparison, Pearson chi-square test to compare categorical data and Spearman correlation test to determine correlation were used. ROC analysis and AUC values were calculated for the determined data.