Tonsillektomi sonrası kanamayı etkileyen olası risk faktörleri
Possible risk factors affecting bleeding after tonsillectomy
  1. Tez No: 639586
  2. Yazar: ERSİN AKÇAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH BELADA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Tonsillektomi sonrası kanama (TSK) hâlâ sık rastlanan ve yaşamı tehdit eden acil bir komplikasyondur. Kanamaya neden olan faktörlerin bilinmesi kanamayı engellemede yararlı olabilir. Bu çalışma ile kliniğimizde yapılan tonsillektomi sonrası meydana gelen kanama insidansını tespit ederek, bu komplikasyonun oluşumunda etken olan risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlandı. Ocak 2013-Aralık 2018 tarihleri arasında kliniğimizde tonsillektomi yapılıp TSK nedeniyle takip ve tedavi edilen hastaların tıbbi kayıtları geriye dönük incelendi. Hastaların tümü yaş, cinsiyet, uygulanan ameliyat yöntemi, preoperatif hemoglobin, trombosit, inr düzeyleri, kanamanın ciddiyeti, tonsil yatağında enfeksiyon varlığı açısından değerlendirildi. Toplam 776 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 11,7±12 olup bunların 624(%80,4)‟ü çocuk, 152(%19,6)‟si yetişkindi. TSK insidansı yetişkinlerde (%7,8), çocuklardan (%0,14) daha fazla görüldü . TSK olan vakaların operasyon nedeni, preoperatif hemoglobin, trombosit(plt), inr düzeyi, vakaların tonsil dereceleri (evre 0,1,2,3,4) ile anlamlı bir ilişki bulunamadı. Tonsillektomi sonrası ileri yaşta kanamanın artma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Bleeding after tonsillectomy (BAT) is still a common and life-threatening emergency complication. Knowing the factors that cause bleeding may be helpful in preventing bleeding. The aim of this study was to determine the incidence of bleeding after tonsillectomy performed in our clinic and to determine the risk factors for this complication. Medical records of patients who underwent tonsillectomy in our clinic between January 2013 and December 2018 were followed up and treated for BAT. All patients were evaluated in terms of age, sex, operative method and severity of bleeding. A total of 776 patients were included in the study. The mean age of the patients was 11.7 ± 12 years, of which 624 (80.4%) were children and 152 (19.6%) were adults. The incidence of BAT was higher in adults (7.8%) than in children (0.14%). There was no significant relationship between the cause of operation, preoperative hemoglobin, platelet (plt), inr level and tonsil degree (level 0,1,2,3,4). It should be taken into consideration that the bleeding at an advanced age is increased after tonsillectomy