Küçük işletmelerde çevre analizi ve Tokat ilinde bir araştırma
Enviroment analysis in the smal business and investigate in the city of Tokat
  1. Tez No: 63959
  2. Yazar: İSMAİL GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Günümüzde küçük işletme yöneticileri bir çok sorunla karşılaşmaktadır. Bu sorunların en önemlisi çevredeki hızlı değişimdir. Çevredeki hızlı değişim, küçük işletmelere bir takım fırsatlar sunduğu gibi, faaliyetleri kısıtlayıcı bir takım tehlikeleri de beraberinde getirmektedir. Küçük işletmelerin, ekonomik hayatta başarılı olmaları çevrenin sunduğu fırsat ve tehditleri önceden teşhis ve analiz etmeleri ile mümkün olabilir. Bu ise, stratejik yönetim ve onun bir bölümü olan çevre analizinin küçük işletmelerde uygulanmasıyla gerçekleşir. Çalışmamız teorik ve ampirik olmak üzere iki bölümden meydana gelmektedir. Teorik bölümde, küçük işletmelerin tanımı, özellikleri, başarı ve başarısızlık faktörleri, stratejik yönetim uygulama süreci ve küçük işletmelerde çevre analizi uygulamaları incelenmiştir. Bilhassa, küçük işletmelerin incelemeleri gereken çevre faktörleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Ampirik bölümde ise, Tokat'ta 5 ve daha fazla personel istihdam eden küçük işletme yöneticilerinin çevre analizi hakkındaki düşünce ve uygulamalarının tespiti için bir saha çalışması yapılmıştır. Bu tespitler yapıldıktan sonra, hazırlanan ankete verilen cevaplar doğrultusunda değerlendirmeler yapılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today small business managers face a lot of problems. The most important of these problems is the rapid change in the environment. On the other hand, this rapid change Wrings some dangerous effects, while it gives some opportunities to small-scale firms. These small-scale firms can only survive in the economic life depending on feeling the opportunities and the warnings in advance, and this can come true by strategical rule and the application of enviromental analysis to the small-scale firms. This study contains two parts, theoretical and amphiric. In the theoretical section the definition of the small-scala firms, the specifications of them, the factors of success and unsuccess, the application enviromental ruling analysis on small-scala firms have been studied and particularly; information on the enviromental factors that small-scale firm have to observe hees given in detail. In the amphiric part a study has been carried out in the small enterprises that emplay five or more workmen in Tokat. The thougts of the managers about enviromental analysis in these enterprises have been asked. After making these points dear, the answeis to the guestinaire some evaluations have been made and some advice has been offered.