Turizm politikası, turizmin Türk ekonomisindeki yeri, sorunları ve çözüm önerileri
The Impotrance and problems of tourism in Turkish economy, and suggestions for their sollution
- Tez No: 63960
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SADETTİN SALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Turizm, sürekli yaşanılan yer dışında tüketici olarak yapılan seyahatler ve geçici konaklama olayıdır. Turist ise yaşadığı yer dışında bir yeri veya ülkeyi 24 saatten az olmayan bir süre için ziyaret eden kişidir. Turizm işletmeleri konaklama ve yeme-içme işletmeleri, seyahat işletmeleri ve diğer turizm işletmeleri olarak üçe ayrılır. Turizm politikası, iç ve dış turizmin geliştirilmesi ve turizmin ekonomik fonksiyonlarından azami seviyede yararlanılması için kamu yönetiminin turizm alanında aldığı önlem ve yaptığı müdahalelerin tümüdür. Kendine has özellikleri olan turizm politikası çeşitli elemanlardan oluşmaktadır. Turizm politikasının başarısı için bir çok faktörün birarada değerlendirilmesi gerekir. Turizm sektöründe makro planlama yapılırken ülke genelindeki siyasal, sosyal ve ekonomik yapı iyice analiz edilmeli, değişik çevrelerin koordinasyonu sağlanmalıdır. Turizm yatırımlarında çeşitli kriterler dikkate alınarak öncelikli turistik bölgeler saptanmalı ve yatırımlara o bölgelerden başlanmalıdır. Ülkemizde turizm, 1980' li yıllara kadar ödemeler dengesi içinde büyük bir pay alamamış ancak bu tarihten sonra belirli bir gelişme göstererek ekonomik göstergeler içerisinde önemli bir faktör olmuştur. Dünya'da hızlı bir gelişme gösteren turizm sektöründen gerekli payı alabilmemiz için finansman, tanıtma, pazarlama, bütünleşme, yönetim ve çevre tahribi gibi sorunların acilen çözümlenmesi gerekmektedir.Pazarlama ile ilgili sorunlarımız turistik ürün/hizmet bileşeni, fiyatlandırma bileşeni, tanıtma ve satış geliştirme bileşeni, dağıtım bileşeni gibi konularda yoğunlaşmaktadır. Bu konuların çözümü ise plan ve programların bu problemlerin çözümü için gerçekçi tedbirler içermesi uygulamanın ve kontrolün iyi yapılması ile gerçekleşecektir. önümüzdeki yıllarda Türk turizmini tehdit eden bazı unsurlar ve değerlendirilmesi gereken bazı fırsatlar vardır. Yeni politikaların belirlenmesinde ve uygulamasında bu unsurlar çok iyi tesbit edilmeli ve turizmin özellikle gelişmekte olan ülke ekonomilerindeki önemli yeri ülkemiz açısından çok iyi değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tourism means to travel as a consumer and to temporarily stay somewhere outside a residence. A tourist is also a person who visits some cities or countries far away from his home for a duration not less than 24 hours. Tourism business is divided into three parts; accomadations, travelling agancies and others. The policy of tourism includes all the interventions and measures implemented by the public administration in order to develop domestic and foreign tourism and make the most of the economic functions of tourism. Tourism policy, which has specific features, consists of various factors. All of them should be evaluated together for the success of the policy. While macro-planning is realized in this sector, it is necessary to analyse the political, social and economic strructure throughout the country, in a detailed way and to provide every kind of coordination. The touristic regions in which investments will be made must be determined according to some criteria. In our country, tourism had not played an important role in the Balance of Payment up to the 1980 s. Yet it has developed since those years, becoming an important factor in the economy. It is necessary to immediately solve such problems as financing, marketing, presentation, integration, management and destruction of environment so that we can obtain the essential share out of tourism sector.The marketing problems focus on the subjects of touristic products/ service component, the component of fixing prices, presentation and sale improvement component, and component of delivery. Their solution requires realistic measures application and checking them. In coming years, there are some factors that threaten Turkish toursim, and some chances to evaluate. It is necessary to determine them well in forming and applying new policies, and to properly evaluate the results of the effects of tourism on developing countries, especially on Turkey.