Investigation of benzimidazole and electrical stimulation effects on the peripheral nerve regeneration with different methods in rats
Sıçanlarda benzimidazol ve elektriksel stimülasyonun periferik sinir rejenerasyonu üzerine etkilerinin farklı yöntemlerle incelenmesi
  1. Tez No: 639602
  2. Yazar: ABUBAKER ELSSIDIG ELHAJ BAKHIT FARG YAHYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada, kısa ve uzun süreli yaralanmalardan sonra benzimidazol (BZ) ve elektriksel stimülasyonunun (ES) periferik sinir rejenerasyonu üzerindeki etkilerinin incelenmesi ve elektrofizyolojik incelemelerle fonksiyonel iyileşmenin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Elli dört adet sıçan her biri altı adet Wistar Albino cinsi erkek sıçanlardan oluşan dokuz gruba ayrıldı. Sıçanlar 11-13 haftalık ve ağırlıkları 250±30 gramdı. Kontrol (Kont) grubuna hiçbir tedavi veya cerrahi müdahale yapılmadı. Kısa süreli yaralanma (KSY) grubunda siyatik sinir 5 sn boyunca ezildi. Uzun süreli yaralanma (USY) grubunda siyatik sinir 60 sn süresince ezildi. KSY+BZ grubunda siyatik sinir 5 sn boyunca ezildi ve sıçanlara dört hafta boyunca ağız yoluyla 25 mg/kg/gün BZ verildi. USY+BZ grubunda siyatik sinir 60 sn ezildi ve sıçanlara dört hafta boyunca ağız yoluyla 25 mg/kg/gün BZ verildi. KSY + ES grubunda siyatik sinir 5 sn ezildi ve dört hafta boyunca günde sinir 20 dk ES 3 Volt (3V/20 dk/gün/4 hafta) olarak uygulandı. USY+ES grubunda siyatik sinir 60 sn süresince ezildi ve ES 3V/20dk/gün/4 hafta uygulandı. KSY+BZ+ES grubunda siyatik sinir 5 sn boyunca ezildi ve sıçanlara dört hafta boyunca ağız yoluyla 25 mg/kg/gün BZ verildikten sonra ES 3V/20dk /gün/4 hafta uygulandı. USY+BZ+ES grubunda siyatik sinir 60 sn ezildi ve sıçanlara dört hafta boyunca oral 25 mg/kg/gün BZ verildikten sonra ES 3V/20dk/gün/4 hafta uygulandı. Rutin histolojik işlemler sonrasında her grup için stereolojik ve elektro fizyolojik analizler yapıldı. Stereolojik analizler, KSY+ES grubunda miyelinli aksonal sayı açısından KSY grubuna göre anlamlı bir artış olduğunu göstermiştir (p 0.05). ES, periferik sinirin kısa süreli yaralanması açısından rejenere etkiye sahipken, BZ rejenerasyon üzerinde olumlu bir etki göstermedi.
Özet (Çeviri)
The current study was aimed to examine the effects of benzimidazole (BZ) and electrical stimulation (ES) on the peripheral nerve regeneration after short and long-term injuries and to evaluate the functional recovery by electrophysiological examinations. Fifty-four rats divided into nine equal groups each group consisted of six Wistar albino male rats. The rats were 11-13 weeks old and weight of 250±30 gram. No treatment or surgical intervention was done in the Control (Cont) group. In the short-term injury (STI) group the sciatic nerve was crushed for 5 seconds (secs). In the long-term injury (LTI) group the sciatic nerve was crushed for 60 secs. In the STI + BZ group the sciatic nerve was crushed for 5 secs and the rats were given orally 25 mg/kg/day BZ for four weeks. In the LTI + BZ group the sciatic nerve was crushed for 60 secs and the rats were given orally 25 mg/kg/day BZ for four weeks. In the STI + ES group the sciatic nerve was crushed for 5 secs and ES, 3 Voltages was done for 20 minutes per day for four weeks (3V/20min/day/4weeks). In the LTI+ES group the sciatic nerve was crushed for 60 secs and ES 3V/20min/day/4weeks was done. In the STI+BZ+ES group the sciatic nerve was crushed for 5 secs and ES 3V/20min/day/4weeks was performed after the rats were given orally 25 mg/kg/day BZ for four weeks. In the LTI+BZ+ES group the sciatic nerve was crushed for 60 secs and ES 3V/20min/day/4weeks was performed after the rats were given orally 25 mg/kg/day BZ for four weeks. After routine histological procedure stereological and electrophysiological analyses were conducted for each group. Stereological analysis has shown that a significant increase was seen in terms of myelinated axon numbers in STI+ES group compared to STI group (p0.05). ES has regenerated impact in terms of short-term injury of the peripheral nerve, while BZ did not show a positive effect on regeneration.