1h-benzimidazole-2-karboksilik asit molekülünün titreşimsel spektrumlarının teorik ve deneysel yöntemlerle incelenmesi
The theoretical and experimental investigation of the vibrational spectra of 1h-benzi?mi?dazole-2-carboxylic acid molecule
- Tez No: 332041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ATİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmamızda 1H-Benzimidazole-2-Karboksilik Asit molekülünün yapısal ve titreşimsel özellikleri deneysel ve teorik olarak incelenmiştir. Moleküllerin FT-IR ve FT-Raman spektrumları ayrı ayrı 4000-650 ve 3500-50 cm-1 aralığında kaydedildi. Teorik ve deneysel IR ve Raman spektrumları çizildi. Gaussian 03 programıyla 6-31++G(2d,2p) temel setinde B3LYP teori düzeyinde molekülün bağ açıları, bağ uzunlukları, dihedral açıları ve titreşim frekansları hesaplandı ve deneysel değerlerle karşılaştırıldı. Titreşim modlarının işaretlenmesi için toplam enerji dağılımı (TED) SQM programı kullanılarak hesaplandı. Bu çalışma sonucunda incelediğimiz molekülün geometrik, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin anlaşılmasına kapı açılmıştır. Hesaplanan teorik ve deneysel verilerin birbiri ile uyum içerisinde olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Molecular structure and vibration frequency analysis of 1H-Benzimidazole-2-carboxylic acid were investigated in our study. The molecule was worked as theoretically and experimentally. The FT-IR and FT-Raman spectrums of molecule were recorded in the 4000 - 650 and 3500 - 50 cm-1 range, respectively. Theoretical and experimental IR and Raman spectra were illustrated. Bond lenghts, bond angles dihedral angles and vibration frequencies were calculated with density function theory and B3LYP method using the 6-31++G(2d,2p) basis set, by Gaussian 03 program and their values were compared with experimental values. The assignments of the normal vibrational modes were obtained using the total energy distribution (TED) by SQM program. We concluded that the calculated and observed results on the geometric, physical and chemical properties were consistent with each other. The calculated theorical results are agreed with the experimental datas.