Farklı geometrik özelliklere sahip endosteal implantların, farklı yoğunluktaki kemiklere uygulandığında ortaya çıkan değişikliklerin üç boyutlu modelleme ve sonlu elemanlar stres analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the results of endosteal implants with different geometric designs on stress distribution in different bone qualities with three dimensional finite element analysis
  1. Tez No: 639604
  2. Yazar: MUSTAFA YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA KAYA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Diş hekimliğinde dental implantlar çeşitli endikasyonalar sebebiyle sıklıkla kullanılmaktadır. Dental implantların başarısında; hastanın sistemik durumu, oral hijyeni, kemik kalitesi ve miktarı, dental imlantların makro ve mikro geometrisi, protetik üst yapısı ve maruz kaldığı kuvvetler gibi çeşitli faktörler etkilidir. Dental implantların başarısının değerlendirilmesinde klinik ve in vitro çalışmalar son derece önemlidir. Özellikle farklı tasarımlardaki dental implantlar ile kemik yoğunluğu ilişkisinin biyomekanik açıdan değerlendirilmesi ve stres değerlerinin elde edilmesi klinik olarak oldukça güçtür. Bu sebeple literatürü incelediğimizde, farklı stres analiz yöntemleri kullanılarak yapılmış pek çok in vitro çalışma vardır. Çalışmamızda 3.75 mm, 4.2 mm çapında ve 11.5 mm uzunluğunda olan 4 farklı endosteal implant kullanıldı. Dental implantlar, abutment yapıları ve protetik üst yapıları (kron) NextEngine 3D lazer tarayıcı ve Rhinoceros 4.0 yazılım programı kullanılarak 3 boyutlu katı model haline getirildi. İmplantları yerleştirmek için 4 farklı kemik modeli (D1, D2, D3 ve D4 kemik kalitesi) tasarlandı. Protetik üst yapının belirli noktalarından toplamda 300 N vertikal ve açılı kuvvet uygulanarak çalışma modelleri oluşturuldu. Yükleme sonucunda implantlar ve kemik modelleri üzerinde oluşan Von Mises stres değerleri 3 boyutlu modelleme ve sonlu elemanlar stres analiz yöntemi (FEM) kullanılarak incelendi. Çeşitli implant tasarımlarının farklı kemik yoğunlukları üzerindeki etkileri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Dental implants are frequently used in dentistry due to various indications. At the success of dental implants; various factors such as the patient's systemic status, oral hygiene, quality and quantity of bone, macro and micro geometry of dental imlant, forces and prosthetic superstructure is effective. In the evaluation of dental implants, clinical practices and in vitro studies are extremely significant. Especially, evaluation of the correlation between the bone quality and different implant designment biomechanically and obtain values of stress on bone and implant clinically are extremly difficult. Consequently, we reviewed the the literature, there were many in vitro studies using different methods of stress analysis. In our study, 4 different endosteal implats which were 3.75 mm, 4.2 mm in diameter and 11.5 mm in length were used. Dental implants, abutment structure and prosthetic superstructure (crown) have become 3D solid models using NextEngine 3D laser scanner and Rhinoceros 4.0 software program. Four different models (D1, D2, D3 and D4 bone qualities) for insertion of the implants were designed. A load of 300 N was applied in vertical and oblique direction to the prosthetic superstructure. As a result, Von Mises stress values on dental implants and bone models were investigated by using Finite Element Analysis (FEM). The effects of various dental implant designments for different bone qualities were evaluated.