Esnek genelleştirilmiş gruplar
Soft generalized groups
- Tez No: 639605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HABİL GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Tezin giriş bölümünde, bu tezde ele alınacak olan esnek küme, esnek grup ve genelleştirilmiş grup kavramları ile ilgili olarak literatür bilgisi verilerek tezin amacından bahsedilmiştir. İkinci bölümde, esnek kümeler ve onlar arasındaki temel işlemler verilmiştir. Üçüncü bölüm, esnek küme teorisinin cebirsel bir kavram olan grup kavramı ile birleştirildiği esnek grup kavramına ve esnek gruplar ile ilgili temel bilgilere ayrılmıştır. Dördüncü bölümde, tezin temelini oluşturan genelleştirilmiş grup kavramı ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Beşinci bölümde esnek genelleştirilmiş grup kavramı tanımlanarak grup teorideki bazı temel bilgiler esnek genelleştirilmiş gruplar açısından incelenmiş ve bazı sonuçlar elde edilmiştir. Son olarak, altıncı bölüm Sonuç kısmına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This master thesis consists of six chapters. In the introduction of the thesis, the literature about the notions of the soft set, soft group and generalized group considered in this thesis is given and the purpose of the thesis is mentioned and the emergence of the features of soft sets are mentioned. In the second chapter, soft sets and their operations are given. The third chapter is devoted to soft group, which combined the theory of soft set and the concept of group which is an algebraic concept, and basic information related to the soft group. In the chapter 4, the notion of generalized group is discussed in detail. In the chapter 5, the notion of soft generalized group is defined and some basic information in group theory is examined in terms of soft generalized groups and some results are obtained. Finally, the last chapter is devoted to the Conclusion.