Farklı geometrik özelliklere sahip gazbeton duvar numuneleri için yapılan diyagonal kayma deneylerinin sayısal olarak incelenmesi
Analytical investigation of masonry walls manufactured with different geometric and material properties
  1. Tez No: 749916
  2. Yazar: IRMAK EREN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN EMSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışması, yığma duvarların davranışlarıyla ilgili mevcut bir dizi deneysel çalışmanın sayısal olarak araştırılmasıdır. Deneysel çalışmaların sayısal olarak modellenmesi ve doğrulanan modelleme tekniğiyle deneyi yapılmayan ara durumların da incelenmesi sayesinde, araştırmanın kapsamı ekonomik bir şekilde arttırılabilmekte ve uygulama için daha kapsamlı bir veri tabanı sağlanabilmektedir. Mevcut deneysel çalışmada, gazbeton ve gazbeton yapıştırıcısıyla beş farklı boyutta duvar numunesi harç kalınlığı sabit tutularak üretilmiştir. Kullanılan malzemelere ait parametreler sayısal modellemede de kullanılmıştır. Analitik çalışma için gerek olan ilave malzeme dayanım değerleri için ise uluslararası geçerliliği olan şartnamelerden yararlanılmıştır. Deneysel ve sayısal çalışma sonucu elde edilen değerler karşılaştırılmış ve hazırlanan bilgisayar modelinin doğruluğu belirlenmiştir. Deneyi yapılmayan ara durumlar için de ilave modeller oluşturularak elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Sayısal çalışmada basitleştirilmiş mikro modelleme tekniği kullanılmıştır. Bu teknik dâhilinde bağlayıcı harç özellikleri, ara yüz elemanlarıyla modele yansıtılmıştır. Gazbeton birimleri arasına kohezif ara yüzey elemanları tanımlanmıştır. Gazbeton birimlerin hasar durumunu belirleyebilmek için ise Beton Hasar Plastisite Modeli (CDP) teorisinden yararlanılmıştır. Bu çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde yığma duvarlara ait genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölüm literatür özetini, üçüncü bölüm ise sayısal modellemeyle ilgili teoriler ve teknik gereksinimler irdelenmiştir. Dördüncü bölümde deneysel çalışma detayları ve yapılan modelleme aşamaları verilmiştir. Son olarak analiz sonuçları sunulmuş ve deneylerle kıyaslanmıştır. Deneyi yapılmayan dört adet ara durum da dâhil edilerek elde edilen grafikler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a numerical investigation of a number of existing experimental studies on the behavior of masonry walls. The scope of the research can be increased economically and a more comprehensive database can be provided for the application, by the numerical modeling of the experimental studies and the search for the intermediate cases that were not tested with the validated modeling technique. In the present experimental study, five different sized wall samples were produced with Autoclaved Aerated Concrete (AAC) and aerated concrete adhesive by keeping the mortar thickness constant. As a result of the experimental studies, the parameters of the materials were used in numerical modeling. The results obtained as a result of experimental and numerical studies were compared and the accuracy of the prepared computer model was determined. Additional models were created for the intermediate cases that were not experimented, and the results were interpreted. A simplified micro modeling technique was used in the numerical study. Within this technique, the binder mortar properties are included in the model with interface elements. Cohesive interface elements are defined between the AAC units. Concrete Damage Plasticity (CDP) theory was used to determine the damage status of this units.This study consists of five main sections. In the first, general information about masonry walls is given. The second section is the literature summary, and the third is include the theories and technical requirements related to numerical modeling. In the fourth, the experimental study details and the modeling stages are given. Finally, the results of the analysis are presented and compared with the experiments. The graphs obtained by including four intermediate cases, which were not experimented, were examined.