Çin jeo-ekonomisi ve Afrika
China's geo-economy and Africa
  1. Tez No: 639606
  2. Yazar: AZIZA ILIASOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE BAYSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Geçmişte diğer ülkelerin ekonomi kalkınması coğrafi savaşlardan geçiyorsa, 21. yüzyılda diğer ülkelerin fethi ekonomi yoluyla oluşuyor. Yeni terim jeo-ekonomi, her ülkenin dış ekonomisini tanımlar. Çin'in ihracatı dünyada birinci olduğundan dolayı Çin'in jeo-ekonomisi araştırmak önemlidir. Ekonomi ve siyaset bir olduğundan dolayı her bir ülke ile farklı sistem kurmak konusunda Çin başarılı olduğunu göstermekte. Ekonomik konumunu iyileştirmek için Çin, Asya gibi coğrafi bir bölgeye odaklanmıyor. Aksine Çin için işgücü, sermaye ve kaynak önemlidir. Hangi ülkede bu üç faktörün birisi varsa Çin oraya odaklanmaya çalışmakta. Afrika bölgesi daha araştırılmamış hali ile çoğu ülkeleri kendine çeker. Afrika bölgesindeki ucuz işgücü, doğal kaynaklar Çin ekonomisini farklı bir sisteme dönüştürmek için başarılı yol göstermekte.
Özet (Çeviri)
If economic development from the past has gone through geographical wars, in the 21th century the conquest of the world is formed through the economy. The new term geo-economics indicates the foreign economy of every country. It is important to research China's geo-economy due to its first position in the world in export. Economy and politics together shows that China is successful in establishing a different economic system with each country. China does not focus on a geographical region such as Asia. On the contrary, labor, capital and resources are important for China. The African region's economy has not been explored yet. A successful labour, natural resources of Africa are main factors that attract Chinese attention in collaboration.