Kırsaldaki okullarda çalışan okul müdürlerinin görevlerine ilişkin görüşleri
The opinions of the school principals on their job who are working in rural schools
  1. Tez No: 639619
  2. Yazar: TAYFUN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Eğitim öğretim sürecinin en önemli unsuru olan okulların, içinde bulundukları sosyal ve ekonomik çevrenin dinamiklerinden etkilenmesi kaçınılmazdır. Okul bir sistem olarak çevreyle sürekli etkileşim halindedir. Okulun çevresinin demografik yapısı, bulunduğu bölgenin coğrafi koşulları, kent merkezine uzaklığı, insan sermayesi eğitim öğretimin niteliğini doğrudan veya dolaylı olarak etkiler. Bu bağlamda kent merkezi dışında kalan okulların, şehirlerde yer alan okullara göre farklı dinamikleri, ihtiyaçları, sorunları olduğu bilinmektedir. Kırsal bölgenin kentsel bölgeden ayrılan kendine özgü bu demografik, coğrafi, sosyal, ekonomik yapısı, kırsal bölgelerde yürütülen eğitim öğretim süreçlerinin farklı bir yaklaşımla incelenmesini gerektirir. Bu doğrultuda kırsal kesimde görev yapan okul müdürlerinin görevlerine ilişkin görüşleri önem kazanmaktadır. Bu araştırmada kırsaldaki okullarda görev yapan okul müdürlerinin görevlerine ilişkin görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Nitel araştırma biçiminde desenlenen bu çalışmada İzmir il merkezi sınırları, Aliağa kırsal alanları içerisinde yer alan okullardaki yedi okul müdürüyle görüşmeler yapılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniği veri toplama yöntemi olarak kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler içerik analizi yapılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre kırsaldaki okul müdürleri finansal zorlukla mücadele etmekte ve çok fazla okul problemiyle aynı anda başa çıkmaya çalışmaktadır. Yöneticilerin motivasyonlarını bozan ekonomik, sosyal ve eğitimsel sorunlar olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan okul müdürleri fiziki alt yapı ve teknik donanımdan kaynaklanan problemler yaşadıklarını, okul binalarının eski ve bakımsız olduğunu, tuvalet gibi okulun bazı bölümlerinin standartların altında olduğunu belirtmişlerdir. Birleştirilmiş sınıf uygulaması olan okullarda yöneticilik görevi ve öğretmenlik görevinin birlikte zor yürütüldüğü tespit edilmiştir. Katılımcıların tamamı okul çevresinden okullarına yeterli destek görmediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
It is inevitable that schools which are the most important element of the education and training process, are affected by the dynamics of the social and economic environment they are located in. School, as a system, is interacting with the environment constantly. The demographic structure of the school's environment, the geographical conditions of the region, the distance to the city center, and human capital affect the quality of education and training directly or indirectly. In this context, it is known that schools outside the city center have different dynamics, needs and problems compared to the schools in the cities. This distinctive demographic, geographical, social and economic structure of the rural region, different from the urban area, requires an examining with a different approach to the education and training processes in rural areas. Accordingly, the views of school principals working in rural areas about their duties become important. In this study, the views of school principals working in rural schools about their duties were tried to be determined. In this study, which was designed in the form of qualitative research, interviews were made with seven principal working in schools located within the boundaries of Izmir city center and Aliağa rural areas. Semi-structured interview technique was used as data collection method. The data obtained in the research were resolved by making content analysis. According to the results of the research, school principals in the rural areas struggle with financial difficulties and try to cope with many school problems at the same time. It has been observed that there are economic, social and educational problems that demoralize the motivation of managers. The school principals, participated in the study, stated that they had problems due to the physical infrastructures and technical equipment, the school buildings were old and neglected, and some parts of the school such as the toilet were below the standards. It has been determined that in schools with a combined-classroom training, the duty of administration and the duty of teaching is difficult to carry out together. All of the participants stated that they did not receive enough support from their school environment.