Sıçanlarda postmortem kan ve doku örneklerinde etil klorid düzeylerinin araştırılması
Evaluation of ETHYL chloride levels in postmortem blood andtissue samples in rats
  1. Tez No: 639648
  2. Yazar: HALİT CANBERK AYDOGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA TÜMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Uçucu madde olan etil klorid (kloroetan, C2H5Cl) geçmişte genel anestezik olarak da kullanılmış olup günümüzde ise soğuk sprey formunda lokal anestezik olarak tıbbın birçok alanında (diş hekimliği, ortopedi, spor hekimliği vb..) yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu spreylerin ucuz olması ve kolaylıkla satın alınabilmesi, kötüye kullanımını kolaylaştırmaktadır. Poşetin içindeki gazın solunması yolu ile kötüye kullanımı en yaygın kullanım şeklidir. Çalışmamızda; sıçanlarda inhaler olarak etil klorid içeren soğutucu sprey kullanımına bağlı postmortem dönemde, kan ve doku örneklerinin Gaz Kromatografisi-HeadSpace (GC-HS) yöntemi kullanılarak, etil klorid düzeylerinin toksikolojik açıdan araştırılması amaçlanmakta olup, çalışmamız bu alanda yapılmış literatürdeki ilk çalışma olması bakımından önem taşımaktadır. Deney protokolüne uygun kabin içine yerleştirilen 30 adet sıçan, 13650 ppm'lik etil klorid solutularak sakrifiye edilmiştir. Postmortem 0, 2, 4, 6 ve 12. saatler olmak üzere 5 zaman noktasında 30 adet sıçanın otopsisi yapılmıştır. Deneklerden sırasıyla kalp kanı, akciğer, karaciğer, böbrek üstü yağ doku, böbrek, kas ve beyin dokuları toplanmıştır. Sıçanlarda doku farkı gözetmeksizin ölçülen etil klorid düzeylerinin postmortem saatlerdeki ortalama düzeyinin; 2. saatte en üst seviyeye ulaştığı, sonrasında 6. saatte oldukça azalarak 0. saatte yapılan ölçüm seviyesine gerilediği tespit edilmiştir. Postmortem etil klorid seviyesi 0, 2, 6 ve 12. saatlerde en fazla akciğer dokusunda tespit edilmiştir. Dokularda ve kanda postmortem etil klorid düzeylerinin zamana bağlı değişimi değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunamamıştır. Ancak, her bir zamanda postmortem örnekler ayrı ayrı karşılaştırıldığında akciğer dokusundaki etil klorid seviyesinin, sadece 4. saatteki karaciğer dokusu hariç diğer tüm örneklerde en yüksek seviyede olduğu görülmüştür. Ayrıca akciğer dokusunda 2-4 saat aralığında etil klorid düzeyinde farklılık olduğu görülmüştür. Sonuç olarak bu çalışma, etil klorid inhalasyonuna bağlı meydana gelen ölümlerde, otopside etil klorid tespiti için akciğer dokusunun en iyi örnek alınabilecek doku olduğunu ve etil kloridin dokuda tespit edebilmek için 6. saatin sonuna kadar analiz yapılmasının gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ethyl chloride (chloroethane, C2H5Cl) is a volatile substance which is widely used as a local anesthetic in the form of ice spray in many areas of medicine. The cheapness and ease of purchase of these sprays make it easier to abuse. Abuse by sniffing the gas in the pouch is more common. In our study, it is aimed to investigate the ethyl chloride levels in blood and tissue samples by using Gas Chromatography-HeadSpace (GC-HS) method in postmortem period due to the use of ethyl chloride ice spray as an inhaler and our study is important as it is the first study carried out in the literature. 30 rats placed in the cabin according to the experiment protocol were sacrificed by inhaling 13650 ppm ethyl chloride. Autopsy was performed for 30 rats at 5 time points which are postmortem 0, 2, 4, 6 and 12 hours. Postmortem heart blood, lung, liver, adrenal fat, kidney, muscle (biceps femoris) and brain tissues were collected from the subjects respectively. It was determined that it reached the highest level in the 2. hour, then decreased considerably in the 6th hour and regressed to the measurement level made in the 0. hour. Postmortem ethyl chloride level was detected at the highest level in lung tissue at 0, 2, 6 and 12. hours. No statistically significant results were obtained in evaluating the time-dependent difference of postmortem ethyl chloride levels in tissues and blood. As a result of comparing the postmortem samples at each time point, it was observed that the level of ethyl chloride in lung tissue was higher than all other samples except 4th hour liver tissue. Additionally, it was observed that there was a difference in the level of ethyl chloride in the lung tissue in the postmortem 2-4 hours. Consequently, our study shown that lung tissue is the best sampling tissue for the detection of ethyl chloride at autopsy and sample analyzing should be performed until the end of the 6th hour in order to detect the ethyl chloride level in postmortem tissue.